ŚwiatPakistan: 14-letnia aktywistka kilkukrotnie postrzelona przez talibów

Pakistan: 14‑letnia aktywistka kilkukrotnie postrzelona przez talibów

14-letnia Pakistanka, która działała na rzecz dziecięcej i kobiecej edukacji, została kilkukrotnie postrzelona w dolinie Swat w północno-zachodniej części kraju. Jak podają lekarze, jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Malala Yusufzai została zaatakowana, wracając ze szkoły.

Pakistan: 14-letnia aktywistka kilkukrotnie postrzelona przez talibów
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PID/HO

09.10.2012 | aktual.: 09.10.2012 15:16

Dziewczynka zasłynęła z prowadzenia bloga dla stacji BBC, na którym opisywała swoje życie pod panowaniem talibów i bezlitosne rządy radykałów z ugrupowania Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP).

Do ataku przyznali się bojownicy z TTP. Rzecznik fundamentalistycznego ugrupowania Ahsanullah Ahsan potwierdził zorganizowanie ataku nastolatkę, która propaguje "świeckie" idee wśród młodzieży w regionie - podał pakistański serwis dawn.com

Internetowy serwis thenewstribe.com, powołując się na anonimowe źródła, podał, że samochód, w którym jechała Yusufzai, został zatrzymany przez mężczyznę w mundurze policjanta. Zanim napastnik wyjął broń, miał spytać czy w środku jest nastoletnia aktywistka.

- Została dwukrotnie postrzelona w ataku i odwieziono ją do szpitala - podał informator thenewstribe.com, który twierdzi, że zdjęcia rentgenowskie wykazały obecność kuli także w głowie dziewczynki.

Malala Yusufzai urodziła się w 1998 roku; jest uczennicą ósmej klasy. Jej rodzinne strony do 2009 roku były pod władaniem talibów z TTP, którzy zakazywali świeckiej edukacji i bezlitośnie rozprawiali się z oporem mieszkańców. To właśnie rządy religijnych radykałów i ich wpływ na życie zwykłych Pakistańczyków były głównym tematem bloga, który nastolatka pisała pod pseudonimem "Gul Makai" w serwisie BBC Urdu.

Za swoją działalność została nominowana do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dziecięcej przyznawanej przez fundację KidsRights dla niepełnoletnich, którzy zasłużyli się w walce o prawa dzieci. W grudniu 2011 roku dostała Narodową Nagrodę Pokoju od rządu Pakistanu. Jedna ze szkół w kraju nosi jej imię.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)