Ozdoby świąteczne w technice origami
Aniołki, szopki, gwiazdki, dmuchane bombki
- to tylko kilka spośród ozdób, które, jak zapewniają specjaliści,
może zrobić każdy, używając wschodniej techniki składania papieru -
origami. Jej podstawowym atutem jest niski koszt wykonania i
dostępność materiałów.
25.12.2007 | aktual.: 25.12.2007 11:36
Jak powiedział redaktor naczelny portalu internetowego poświęconego origami Rafał Sabat, w ostatnich latach można zauważyć kilkukrotny wzrost zainteresowania tą sztuką w okresie przedświątecznym. Diagramy pokazujące, jak zgiąć papier, by dojść do określonego wzoru, są łatwo dostępne w Internecie, a stopień trudności poszczególnych ozdób jest zróżnicowany.
Zdaniem Sabata, już dzięki dziesięciu złożeniom można otrzymać efektowną, dekoracyjnie prostą gwiazdę do powieszenia na choince. Są też takie modele, które wymagają kilku tysięcy kroków.
Małgorzata Kuźmicka, działająca w kole origami w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku, powiedziała PAP, że dzieci co roku przygotowują świąteczny wystrój klas przy pomocy ozdób z origami. Wykonują papierowe choinki, gwiazdki, szopki ze zwierzętami, żłóbkiem i postaciami Świętej Rodziny, pocztówki, łańcuchy choinkowe, mikołajki i aniołki. Korzystają z różnych wzorów lub samemu je wymyślają.
Kuźmicka powiedziała, że wprowadza elementy origami już do edukacji wczesnoszkolnej dzieci, szczególnie do zajęć matematycznych. Dodała też, że rodzice dzieci działających w kole zarażają się ich pasją i nierzadko zdarza się, że ozdoby origami na choinkę wykonuje cała rodzina.
Sztuka składania papieru origami powstała w VI w. n.e. w Chinach. Do Japonii, która jest uważana za kolebkę tej techniki, dotarła w VII wieku. Polega ona na wielokrotnym składaniu sztywnego i wytrzymałego papieru, dzięki któremu można uzyskać różne formy - zwierząt, kwiatów, ramek na zdjęcia czy pudełek.
Zdaniem instruktorów origami, technika ta uczy m.in. logicznego myślenia i precyzji manualnej. Rozwija też myślenie twórcze i wyobraźnię przestrzenną, może pełnić funkcje wychowawcze, ucząc prostoty i dyscypliny.