Trwa ładowanie...
d49se22

Owsiak: panie ministrze, gotuję wodę, zapraszam na herbatę

- Leczenie wcześniaków w pierwszych dniach po narodzinach zaważy na ich całym życiu. Jakiekolwiek oszczędzanie jest tu po prostu niemoralne - mówił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Odnosił się w ten sposób do informacji o obniżeniu tzw. wycen procedur medycznych dotyczących m.in. pediatrii nawet o 60 proc. We wtorek Owsiak opublikował na swoim profilu na Facebooku list do ministra zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Owsiak
Jerzy Owsiak (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d49se22

Zobacz także: Owsiak pisze do Radziwiłła: to zbrodnia na dzieciach

Po liście Owsiaka na stronie ministerstwa zdrowia pojawiło się pismo, w którym czytamy: "Komunikat, który pojawił się 27 stycznia 2017 roku na stronie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie jest informacją o dokonanej bądź planowanej obniżce wycen. Jego celem był apel do świadczeniodawców o przystąpienie do współpracy z Agencją i przekazanie rzetelnych i pełnych danych medyczno-kosztowych, gdyż te, które dotąd Agencja zdołała pozyskać, prowadzą do niepokojących wyników. Do tej pory dane kosztowe przekazało tylko 5-8 proc. świadczeniodawców wezwanych do przekazania tych danych".

Owsiak w "Faktach po Faktach" podkreślił, iż jeśli Ministerstwo Zdrowia narzeka, że tylko 5 procent szpitali dotąd przedstawiło ponoszone przez siebie koszty, to powinno się zgłosić do WOŚP, która takie dane posiada.

d49se22

"Intencją ministra zdrowia i Agencji nie jest obniżanie wycen świadczeń, ale rzetelne ustalenie faktycznych kosztów ich realizacji" - czytamy w komunikacie.

Jerzy Owsiak, pytany o to, skąd, jego zdaniem wziął się pomysł, by ograniczyć fundusze, odrzekł, że na pewno nie z rozmów z lekarzami. - Uważam, ze konsultacji nie ma, że to wynika z pomysłów, które powstają w zaciszu gabinetów. To trzeba konsultować nie statystycznie, tylko z lekarzami - mówił Jerzy Owsiak. Przypomniał, że pomysły te dotyczą nie tylko neonatologii, to dotyczy również geriatrii. - Pan minister nigdy się z nami nie kontaktował - dodał.

Pytany o to, dlaczego jego list do ministra jest taki ostry, Owsiak odpowiedział, że fundacja WOŚP i on jako jej prezes czują się odpowiedzialni także za prawie miliard złotych, które przeznaczyli na polską służbę zdrowia. - A duża część tej sumy to także intensywna terapia noworodka: neonatologia, kardiochirurgia, a także teraz pediatria - mówił szef WOŚP. - Wiemy więc, co dzieje się w polskich szpitalach. Wiemy, jak one wyglądają na co dzień. Kiedy my o cokolwiek pytamy, mamy jakiś temat, którym chcemy się zająć, pytamy wszystkie oddziały. Czy to są oddziały pediatryczne, czy jest to kilkadziesiąt ośrodków intensywnej terapii noworodka - każdy szef takiego ośrodka dostaje od nas zapytanie. To jest właśnie wtedy konsultacja - dodał.

Pytany na koniec programu, czy jest gotowy zaprosić ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła na rozmowy o pomyśle ograniczenia funduszy, Owsiak odpowiedział apelem: - Panie ministrze, gotuję wodę, zapraszam na herbatę.

d49se22

Podziel się opinią

Share
d49se22
d49se22