Trwa ładowanie...

Otworzono osiem punktów bibliotecznych na gdańskich plażach

Natryski, boiska do siatkówki czy beach soccera to obecnie kąpieliskowy standard. Gdańsk poszedł o krok dalej i uruchomił osiem bibliotek na plaży.

Share
Otworzono osiem punktów bibliotecznych na gdańskich plażach
Źródło: www.gdansk.pl
djatxqc

Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podjęły wspólną inicjatywę ułatwiającą dostęp plażowiczów do książek. W ramach akcji otworzono osiem punktów wypożyczeń, które rozlokowane zostały na gdańskich plażach.

Na każdym gdańskim kąpielisku można znaleźć biblioteczki, a w nich spory wybór ciekawych książek dla dzieci oraz dorosłych. Na półkach chętni znajdą powieści obyczajowe, kryminały, ale też klasykę literatury.

Zasady korzystania są proste i podobne do reguł crossing books. Czytelnik wybiera interesujący go tytuł i zabiera na plażę. Opuszczając kąpielisko, książkę zwraca na regał, aby inny czytelnicy mogli również skorzystać. Zarówno książki, jak i przeznaczone dla nich regały zostały oznakowane logo akcji.

djatxqc

Pomysł uwalniania książek na plaży nie jest oryginalną ideą gdańskich bibliotekarzy. Narodził się ponad 10 lat temu w krajach Europy Zachodniej. - Pomysł tworzenia plażowych punktów bibliotecznych bardzo dobrze sprawdza się w Gdańsku. Książki cieszą zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców miasta. Wbrew temu, co można byłoby przypuszczać książki nie giną, a wręcz przeciwnie - czytelnicy donoszą swoje – powiedziała WP.PL Natalia Gromow, rzecznik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

To już druga edycja biblioteki na plaży. Ubiegłoroczne wyniki oraz tegoroczne zainteresowanie zdecydowały, że akcja będzie kontynuowana przez najbliższe sześć lat. Bezpłatnie wypożyczyć książkę można na plażach:

- Jelitkowo, wejście nr 72 - Bar plażowy
- Jelitkowo, wejście nr 65 - Tawerna Klipper
- Molo Brzeźno, wejście nr 52 - Bar plażowy
- Brzeźno, wejście nr 50 - Bar plażowy
- Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 - Tawerna Dom Zdrojowy
- Stogi, wejście nr 26 - Obiekt Służb Ratowniczych
- Sobieszewo, wejście nr 16 - Obiekt Służb Ratowniczych
- Orle, wejście nr 11 - Obiekt Służb Ratowniczych

djatxqc

Podziel się opinią

Share
djatxqc
djatxqc
Więcej tematów