Trwa ładowanie...

Oto Makabryła roku. Świątynia Ojca Rydzyka dopiero na... drugim miejscu

Poświęcony architekturze portal Bryła ogłosił wyniki plebiscytu Makabryła, w którym wybierany jest najbrzydszy budynek postawiony w Polsce w ciągu minionego roku. W najnowszej edycji zdecydowanie wygrała architektura sakralna. Świątynie zajęły dwa najwyższe miejsca.

Oto Makabryła roku. Świątynia Ojca Rydzyka dopiero na... drugim miejscuŹródło: ONS
d2fswhu
d2fswhu

Świątynia NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, przez mieszkańców Torunia często nazywana wyciskarką do cytryn, zajęła dopiero drugie miejsce. Ambitny projekt ojca Tadeusza Rydzyka nie przypadł do gustu ani redaktorom portalu, ani czytelnikom. "Gigantomania, megalomania i najzwyklejszy kicz" - tak zwięźle podsumowano kontrowersyjny kościół w artykule.

(fot. wikimedia)
Źródło: (fot. wikimedia)

Świątynia NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

d2fswhu

Dzieło dyrektora Radia Maryja musiało jednak ustąpić TEJ świątyni. Miała powstać jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, a gdy pomysł powrócił, od razu wywołał spore kontrowersje. O skalę (budynek dominuje nad otoczeniem), miejsce, wreszcie o budżet. Ostatecznie Świątynia Opatrzności (bądź, jak określił to jeden z głosujących w plebiscycie: Opaczności) została otwarta w ubiegłym roku. Co ciekawe, podobnie jak toruński kościół bryła świątyni często porównywana jest do... wyciskarki do cytrusów.

(fot. ONS)
Źródło: (fot. ONS)

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

d2fswhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fswhu
Więcej tematów