Ostrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Chodzi o groźną chorobę
Do mieszkańców ośmiu powiatów, a także Warszawy i Radomia rozesłano we wtorek po południu SMS z ostrzeżeniem od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB został uruchomiony w związku z wykryciem kolejnych przypadków wścieklizny. Służby wydały także instrukcje dla właścicieli czworonogów.
Otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński, miński, warszawski zachodni oraz Warszawa i Radom - mieszkańcy tych powiatów i miast otrzymali dziś alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ma to związek z wykryciem nowych przypadków wścieklizny.
"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - brzmiała treść rozesłanego SMS-a.
Nowe przypadki wścieklizny na Mazowszu
Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, wściekliznę potwierdzono u lisów: odstrzelonego w miejscowości Halinów i znalezionego w miejscowości Kiczki Pierwsze oraz u psa w Kozienicach. Dwa kolejne przypadki zarażonych lisów potwierdzono na terenie Warszawy - w dzielnicach Wawer i Rembertów.
Od zeszłego roku w województwie mazowieckim potwierdzono 110 przypadków wścieklizny wśród zwierząt innych niż nietoperze. Najwięcej w powiecie otwockim - 50 przypadków, z czego 46 dotyczyło lisów. Na terenie Warszawy wykryto 18 przypadków, z czego jeden u kota.
Mandaty za brak szczepień i specjalne rozporządzenie
Ze względu na zwiększającą się liczbę przypadków wścieklizny wśród kotów domowych wojewoda mazowiecki podjął decyzję o obowiązkowym szczepieniu tych zwierząt na obszarach zagrożonych występowaniem choroby.
Obszar zagrożony wścieklizną został określony w rozporządzeniu wydanym przez wojewodę. W Warszawie są to dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Praga Południe i Wilanów. W powiecie mińskim są to gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Obszar obejmuje też powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.
Właściciel kota ma obowiązek zaszczepienia go przeciwko wściekliźnie w ciągu miesiąca od momentu, gdy ten osiągnie trzeci miesiąc życia. Następnie takie szczepienie powinno być powtarzane co roku.
"Nie udzielać pomocy samemu"
Wojewoda przypomniał, że nie należy dotykać dzikich zwierząt, nawet takich, które potrzebują pomocy np. po wypadku.
- Należy dzwonić wtedy na służby ratownicze. Nie udzielać jej samemu - powiedział Konstanty Radziwiłł. - Natomiast jeśli zostaniemy pogryzieni przez zwierzę lub np. dotkniemy padliny, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszym postępowaniem i zdecyduje o ewentualnym szczepieniu - wyjaśnił mazowiecki wojewódzki inspektor sanitarny Przemysław Rzodkiewicz.
Główny Inspektorat Weterynarii przypomina także, że w Polsce jest obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Za brak szczepienia właściciel może otrzymać mandat w wysokości 500 zł.
Wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą nie ma leku i która w 100 proc. przypadków kończy się zgonem chorego. Ze względu na dobrą profilaktykę wścieklizny w Polsce od wielu lat nie odnotowuje się zachorowań na wściekliznę u ludzi. Ostatni zgon wystąpił w 2002 roku.