Osoby z ciężkimi urazami mózgu słyszą nas
Brytyjscy neurolodzy dokonali ważnego odkrycia: dostarczyli dowodów na to, że niektórzy pacjenci z ciężkimi urazami mózgu rozumieją, co do nich mówimy, mimo, że nie są w stanie odpowiedzieć - o doniesieniach tygodnika "Science" pisze "Dziennik".
Pacjenci w stanie wegetatywnym potrafią komunikować się ze światem zewnętrznym. Przełomowe odkrycie opisuje tygodnik "Science". Uczeni zbadali aktywność mózgu 23-letniej kobiety znajdującej się w takim stanie i kilku ochotników. Okazało się, że kobieta słyszy, co się do niej mówi i reaguje na polecenia.
Stan kobiety można opisać jako "przytomność bez świadomości". W podobnym stanie była Terri Schiavo, która po 15 latach, na prośbę męża została odłączona od aparatury dostarczającej pożywienie.
Dr Brian Owen, neurolog z University of Cambridge, wykonał badania mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Wyniki były zaskakujące. Mózg chorej pacjentki zachowywał się tak samo jak mózgi zdrowych ludzi. Kate Brainbridge, po kilku miesiącach przebywania w stanie wegetatywnym, dziś porozumiewa się z otoczeniem za pomocą komputera - informuje "Dziennik".