Trwa ładowanie...
djf5d1s

Ordery do przeglądu . Prezydent zdecyduje

W Kancelarii Prezydenta ruszyły prace dotyczące niegodnego nadawania orderów i odznaczeń w okresie PRL - informuje czwartkowy "Nasz Dziennik".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent chce odebrać odznaczenia niesłusznie nadawane w PRL
Prezydent chce odebrać odznaczenia niesłusznie nadawane w PRL (Wikimedia Commons CC BY)
djf5d1s

- W Kancelarii Prezydenta RP trwają aktualnie wstępne prace analityczne mające na celu przygotowanie stanowiska w sprawie nadań Orderów Virtuti Militari przez władze Polski Ludowej - informuje "Nasz Dziennik" w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta.

Z informacji gazety wynika, że doszło już do pierwszych spotkań w tej sprawie. Ze względu na to, że materia jest skomplikowana, będzie wymagała szczegółowej analizy historycznej i prawnej; potrzebne będą też konsultacje z szefem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - podaje "Nasz Dziennik". Wynika to z faktu, że w latach 1944-1989 orderem Virtuti Militari zostały odznaczone także osoby, które na to wyróżnienie zasługują, m.in. ojciec Maksymilian Maria Kolbe.

Prawnicy, na których powołuje się gazeta, oceniają, że aby odebrać odznaczenia niesłusznie nadawane w PRL-u, trzeba przygotować specjalną ustawę.

Źródło: PAP, "Nasz dziennik"

djf5d1s

Podziel się opinią

Share
djf5d1s
djf5d1s
Więcej tematów