Kraje bałtyckie zdecydowały. "Opuszczają" Rosję i Białoruś
Ministrowie energetyki trzech krajów bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - Dainius Kreivys, Kaspars Melnis i Kristen Michal, ogłosili, że ich kraje są w pełni gotowe do synchronizacji z kontynentalną europejską siecią elektroenergetyczną. Oznacza to odłączenie się od systemu BRELL, który łączy je z Rosją i Białorusią.
Ministrowie zapowiedzieli również, że formalnie poinformują strony o decyzji nieprzedłużania umowy i odłączenia się od BRELL od lutego 2025 roku. Według informacji agencji BNS, odpowiednie pismo do Rosji i Białorusi ma zostać wysłane jeszcze tego samego dnia.
"Opuszczamy BRELL"
Dainius Kreivys, litewski minister energetyki, podzielił się tą informacją na swoim profilu na Facebooku, pisząc: "Opuszczamy BRELL". Dodał również, że operatorzy sieci państw bałtyckich (litewski Litgrid, łotewski Latvijos AST i estoński Elering) podpisali dokument informujący strony umowy BRELL o ich decyzji nieprzedłużania umowy.
Kreivys podkreślił przy tym, że wtorkowa decyzja jest wynikiem "wielu lat pracy, decyzji politycznych, długich negocjacji, kalkulacji i perswazji, zastraszania i szantażu, wdrażania projektów, które nie zawsze są łatwe, i oczywiście zawsze mocna świadomość, że tak jak staliśmy się częścią UE i NATO, tak staniemy się częścią europejskiego systemu elektroenergetycznego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Formalnie kraje bałtyckie mają czas do 7 sierpnia na powiadomienie Rosji i Białorusi o nieprzedłużeniu umowy BRELL, na sześć miesięcy przed planowaną synchronizacją z Europą kontynentalną.
W sierpniu ubiegłego roku premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą do synchronizacji bałtyckich sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku. W grudniu zostało to zapisane w deklaracji Komisji Europejskiej (KE) oraz bałtyckich i polskich ministrów odpowiedzialnych za energetykę.
Początkowo zakładano, że synchronizacja z Europą kontynentalną nastąpi pod koniec 2025 roku. Jednak w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, proces ten został przyspieszony.