ONZ: produkcja opium w Birmie wciąż rośnie
Produkcja opium, wykorzystywanego do produkcji heroiny, wzrosła w bieżącym roku po raz szósty z rzędu - podało we wtorek Biuro Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości. Birma jest największym po Afganistanie światowym producentem opium.
Z przedstawionego we wtorek raportu wynika, że powierzchnia ziem pod uprawę maku lekarskiego, z którego pozyskiwane jest opium, wzrosła o 17 proc. - z ok. 40 tys. ha w 2011 roku do 51 tys. ha w 2012 roku. Odpowiednio wzrosły też zbiory, z 610 ton w zeszłym roku do 690 ton w obecnym.
Tendencja wzrostowa utrzymuje się w Birmie od sześciu lat mimo zapoczątkowanej w 1999 roku rządowej kampanii mającej na celu likwidację upraw maku oraz mimo sukcesów odnoszonych w tym zakresie.
Nielegalne uprawy prowadzone są przede wszystkim w stanach Kaczin i Szan na północnym wschodzie kraju, na styku granic Birmy, Chin, Tajlandii i Laosu. Obszar ten, nazywany złotym trójkątem, jest jednym z głównym obszarów produkcji opium w Azji i na świecie.
Uprawa maku jest źródłem wysokich dochodów dla biednych rolników; cena maku lekarskiego jest często nawet 19 razy wyższa od ceny ryżu.
Według autorów raportu ONZ jednym z powodów wzrastającej produkcji opium w Birmie jest niesłabnący popyt zarówno w samym kraju, jak i całym regionie.