ŚwiatONZ-owski Komitet potępił Białoruś za łamanie praw człowieka

ONZ‑owski Komitet potępił Białoruś za łamanie praw człowieka

Znęcanie się nad więźniami oraz zastraszanie aktywistów i dziennikarzy to powszechne praktyki na Białorusi - głosi opublikowany w piątek raport Komitetu ONZ Przeciwko Torturom, który wezwał białoruskie władze, by zaprzestały łamania praw człowieka.

"Komitet jest zaniepokojony licznymi doniesieniami o dokonywaniu aresztowań przez nieumundurowanych funkcjonariuszy, co uniemożliwia ich identyfikację w przypadku oskarżeń o tortury lub znęcanie się" - oświadczył Komitet, który na 47. sesji badał okresowe zgłoszenia z ośmiu krajów: Białorusi, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Dżibuti, Madagaskaru, Maroko, Paragwaju i Sri Lanki.

Efektem pracy ostatnich czterech tygodni jest ogłoszony w piątek raport, który zawiera informacje o rutynowym odmawianiu zatrzymanym przez białoruskie władze niezwłocznego kontaktu z prawnikami i lekarzami oraz prawa do kontaktu z członkami rodziny.

Powołując się na doniesienia rodzin osób skazanych na śmierć Komitet wyraził także zaniepokojenie "tajnością i arbitralnością" w sprawach dotyczących egzekucji. Rodziny często powiadamiane są o wykonaniu wyroku po kilku dniach, a nawet tygodniach, odmawia się im informacji o miejscu pochówku.

Raport Komitetu został ogłoszony nazajutrz po skazaniu białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego przez sąd w Mińsku na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za zatajenie dochodów przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Wyrok spotkał się potępieniem UE, Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i OBWE oraz polskiego MSZ.

Sprawa znalazła również oddźwięk w raporcie Komitetu, który wyraził zaniepokojenie decyzją białoruskiego sądu i obawę odnośnie "licznych i regularnych zarzutów o poważne akty zastraszania, odwetu i gróźb w stosunku do obrońców praw człowieka i dziennikarzy".

Białoruś będąca stroną Konwencji ONZ przeciwko torturom zobowiązana jest przedkładać Komitetowi co cztery lata raport o tym, jak stosuje się do jej postanowień. Jednak ONZ-owski Komitet złożony z dziesięciu niezależnych ekspertów twierdzi, że była republika radziecka zalega ze sprawozdaniem od dziewięciu lat. Komitet daje Mińskowi rok na poinformowanie o krokach podjętych w celu ochrony aresztowanych i zbadanie sprawy tortur.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)