Trwa ładowanie...
d3mavkn

ONZ: dzieci mają głos

Ponad 400 dzieci bierze udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, która odbywa się w nowojorskiej siedzibie ONZ. Na sesję poświęconą dzieciom przybyło do Nowego Jorku 70 przywódców z całego świata oraz 3000 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Share
d3mavkn

Jest to pierwsza w historii Narodów Zjednoczonych sesja Zgromadzenia Ogólnego, podczas której głos zabrały dzieci. Uczestnicy spotkania podsumują efekt działań na rzecz obrony praw dzieci przez ostatnie 12 lat od czasu gdy ONZ wytyczyła pierwsze konkretne zadania w tej dziedzinie.

Uczestnicy konferencji chcą stworzyć listę nowych zadań, które międzynarodowa społeczność powinna zrealizować do 2015 roku. Chodzi o szeroki zakres tematów od ochrony dzieci przed skutkami wojny po opiekę nad sierotami i dziećmi dotkniętymi AIDS.

Inicjatorzy sesji pragną, by Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło dokument końcowy określający prawa dzieci na całym świecie. Chodzi, między innymi, o międzynarodowe standardy ochrony zdrowia, włącznie z planowaniem rodziny, co zwraca uwagę na problem aborcji.

Przeciwne uchwaleniu takiego uniwersalnego dokumentu są między innymi Stany Zjednoczone i wiele krajów europejskich. Przedstawiciele tych stron uważają, że stosowne przepisy prawne powinno wprowadzić każde państwo we własnym zakresie, a nie ONZ.(ck)

d3mavkn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mavkn
d3mavkn
Więcej tematów