PolskaOlimpijczyk i transseksualistka - nowe nazwiska w sejmie

Olimpijczyk i transseksualistka - nowe nazwiska w sejmie

Gimnastyk, mistrz olimpijski Leszek Blanik, b. siatkarze Małgorzata Niemczyk i Andrzej Szewiński to tylko niektóre znane postaci, które znajdą się w parlamencie. Szanse na mandat poselski ma też liderka listy Ruch Poparcia Palikota w Krakowie, transseksualistka Anna Grodzka.

Do sejmu wejdzie gimnastyk, mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy Leszek Blanik. Sportowiec walczył o mandat posła w okręgu gdańskim; dostał tam ostatnie miejsce na liście. Według oficjalnych danych z Okręgowej Komisji Wyborczej w Gdańsku Blanik wejdzie do sejmu.

Według oficjalnych danych PKW mandat zdobędzie także b. siatkarka Małgorzata Niemczyk (10 358 głosów), która startowała z list PO w okręgu łódzkim.

Kolejny sportowiec, dotychczasowy senator PO, były reprezentant Polski w siatkówce Andrzej Szewiński został wybrany na senatora w okręgu nr 69, obejmującego Częstochowę. Szewiński uzyskał 37 471 głosów.

Platforma na swoje listy skusiła również wieloletniego reprezentanta Polski w piłce nożnej Cezarego Kucharskiego, który ma szansę na mandat. Jak donosiły media, sportowiec chciał mieć 10. miejsce na lubelskiej liście, bo z takim numerem odnosił największe sukcesy na boisku, ostatecznie jednak dostał piątkę. Według danych PKW z 99% obwodów w okręgu lubelskim, z PO do sejmu jeden z mandatów przypadnie właśnie Kucharskiemu lub posłowi minionej kadencji Wojciechowi Wilkowi.

Według prognoz, na podstawie wszystkich wyników głosowania w okręgu toruńsko-włocławskim, mandat poselski ponownie wywalczył Janusz Dzięcioł (PO). Były komendant straży miejskiej w Świeciu n. Wisłą popularność zdobył w 2001 r., gdy wygrał pierwszą edycję "Big Brothera" nadawanego w TVN. Później, wraz z innymi uczestnikami tego programu, zagrał w filmie komediowym Jerzego Gruzy "Gulczas, a jak myślisz?".

Według nieoficjalnych informacji szansę na mandat poselski ma też były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek". Były funkcjonariusz kandydował z ostatniego miejsca listy PiS w województwie świętokrzyskim.

Szanse na mandat poselski ma też liderka listy Ruch Poparcia Palikota w Krakowie, transseksualistka Anna Grodzka oraz startujący z jedynki listy Ruchu Palikota w okręgu gdyńsko-słupskim działający na rzecz praw do lesbijek, gejów, osób biseksualnych Robert Biedroń.

W szranki wyborcze z list ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego stanął znany bramkarz Jan Tomaszewski, który prawdopodobnie otrzyma mandat poselski.

Nie powiodło się natomiast kandydatowi PSL mistrzowi olimpijskiemu w skoku o tyczce z 1980 r. Władysławowi Kozakiewiczowi. Kozakiewicz, warszawska jedynka PSL, otrzymał tylko 4,6 tys. głosów (0,57%).

PiS wystawiło w stolicy do walki o miejsce w senacie znaną z serialu "Plebania" aktorkę Katarzynę Łaniewską, która uzyskała 77 020 głosów (32,45%), ale została pokonana przez senator PO Barbarę Borys-Damięcką.

W senacie nie znajdzie się też aktorka Anna Chodakowska - bezpartyjna kandydatka zgłoszona przez PiS - otrzymała 57 tys. głosów, która przegrała walkę o głosy z senatorem Markiem Rockim (PO).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wybory parlamentarnesejmsenat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)