Ogólnopolskie śledztwo ws. corhydronu
Do prokuratur w wielu miastach Polski napływają zgłoszenia o zgonach lub poważnych komplikacjach zdrowotnych pacjentów, którym podano corhydron. Prokuratura w Lublinie przejęła śledztwo w którym będą badane takie przypadki z całego kraju. Sprawy mają być przekazywane, jeżeli lokalni prokuratorzy uznają za prawdopodobne, że przyczyną czyjegoś zgonu lub zagrożenia życia mógł być specyfik oznakowany jako corhydron.
Rzeczniczka Lubelskiej Prokuratury Apelacyjnej Ewa Piotrowska powiedziała, że w toku prac policji wytypowano 27 przypadków śmierci pacjentów, którym podano corhydron. Jak powiedział prokurator krajowy - śledztwo na razie obejmuje 3 już udokumentowane przypadki śmierci i kilka sytuacji, w których doszło do poważnych komplikacji zdrowotnych. Na razie nie można jednak jednoznaczne określić, czy podanie leku oznacznego jako corhydron było przyczyną śmierci lub komplikacji u tych osób. Prokurator Piotrowska zaznaczyła, że zgony mogły nastąpić z zupełnie innych przyczyn.
Niedawno media ujawniły, że w niektórych ampułkach leku corhydron produkowanego w jeleniogórskiej Jelfie, znalazł się inny środek medyczny - niebezpieczny dla życia lek zwiotczający mięśnie.
Lekarze zgłaszali kilka przypadków nieprawidłowego działania corhydronu do nadzoru farmaceutycznego. Choć o sprawie wiedziano od kilku miesięcy, wycofywanie niebezpiecznego dla życia leku rozpoczęło się dopiero po nagłośnieniu sprawy.
W zakładach Jelfa produkcja została wstrzymana do czasu wyjaśniania nieprawidłowości.