PolskaOdniesienie do religii w deklaracji do Traktatu Konstytucyjnego

Odniesienie do religii w deklaracji do Traktatu Konstytucyjnego

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bogusław Majewski potwierdził, że polscy eksperci w nieformalnym trybie przekazali w Dublinie projekt deklaracji do Traktatu Konstytucyjnego UE, która zawiera odniesienie do religii.

O przedstawieniu propozycji uroczystej deklaracji, która miałaby być przyjęta razem z konstytucją europejską, napisała w czwartek "Rzeczpospolita". Projekt, przygotowany przez byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, byłego głównego negocjatora Polski z UE Jana Kułakowskiego i prezesa Fundacji Znak Stefana Wilkanowicza mówi m.in. "o dorobku judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, greckiej filozofii, rzymskiego prawa oraz humanizmu mającego religijne i niereligijne źródła" oraz "wartości cywilizacji chrześcijańskiej, podstawowego źródła naszej tożsamości".

"Tekst został przekazany w trybie nieformalnym na spotkaniu na szczeblu ekspertów w Dublinie, jako nasza propozycja" - powiedział Majewski. Jak dodał, na tym szczeblu propozycja jest obecnie analizowana.

Według Majewskiego, projekt deklaracji, przygotowany przez Mazowieckiego, Wilkanowicza i Kułakowskiego, został uznany w MSZ "jako bardzo wyważony i dobry tekst".

Rzecznik wyjaśnił, że wszelkie propozycje, dotyczące zapisów unijnej konstytucji wymagających porozumienia, są składane tylko nieformalnie i taką drogą wypracowywany jest konsensus.

Zdaniem Majewskiego, propozycja uroczystej deklaracji do konstytucji UE może być przedmiotem rozmów premiera Marka Belki z premierem Irlandii Bertie Ahernem, który w piątek przyjeżdża z kilkugodzinną wizytą do Warszawy.

Wprowadzenie do preambuły unijnej konstytucji odwołania do tradycji chrześcijańskich było jednym z polskich postulatów w pracach konferencji międzyrządowej. Religijnym odniesieniom sprzeciwiała się szczególnie Francja.

Kilka dni temu prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że odwołanie to mogłoby się znaleźć w specjalnej uchwale wprowadzającej Traktat Konstytucyjny UE, zamiast w preambule.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)