Trwa ładowanie...
d3n92kj

Odkrycie "Pojezierza Świętokrzyskiego"

Wbrew pozorom, nie jest to spóźniona depesza
primaaprilisowa. Dr Robert Sołtysik z Instytutu Geografii Akademii
Świętokrzyskiej w Kielcach powiedział PAP, że badania
geomorfologiczne ujawniły nieznane i nie naniesione na mapy
pojezierze - Świętokrzyskie.

Share
d3n92kj

Region Świętokrzyski uchodzi za całkowicie pozbawiony jezior. Uważano, że w przeszłości nie było tam warunków geologicznych i klimatycznych do tworzenia naturalnych zbiorników wodnych. Tymczasem zlokalizowano w widłach Wisły i Pilicy ponad 450 jezior, co pozwala na wprowadzenie nazwy Pojezierze Świętokrzyskie - powiedział dr Sołtysik.

Są to jeziora o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów - ukryte w lasach i w starorzeczach, częściowo już przekształcające się w bagna. Niektóre zostały w XX wieku osuszone lub zamienione w stawy rybne.

Badania prowadzone wspólnie przez dr Sołtysika i dr Bartłomieja Jaśkowskiego z Instytutu Geografii AŚ ujawniły wiek i pochodzenie jezior świętokrzyskich.

Powstały one u schyłku ostatniego zlodowacenia 16-14 tysięcy lat temu. W regionie świętokrzyskim na przedpolu lodowca znajdowała się wówczas pozbawiona roślinności arktyczna pustynia. Wiatr wywiewał grunt, tworząc rozległe zagłębienia w kształcie mis, które później wypełniały się wodą. Wydmy usypane przez wiatr przegradzały też doliny rzeczne powodując powstanie jezior - wyjaśnił powstanie nieznanego pojezierza dr. Sołtysik. (iza)

d3n92kj

Podziel się opinią

Share
d3n92kj
d3n92kj
Więcej tematów