Od soboty Most Śląsko-Dąbrowski bez samochodów
Od najbliższej soboty Mostem Śląsko-Dąbrowskim i przez plac Wileński nie będą jeździć samochody osobowe, trasy zmienią też tramwaje jeżdżące dotąd przez plac - utrudnienia w ruchu potrwają do zakończenia budowy stacji 2. linii metra Dworzec Wileński.
W związku z przygotowaniem nowej organizacji ruchu od nocy z piątku na sobotę do poniedziałku do godz. 3 rano mostem śląsko-dąbrowskim nie będą jeździć tramwaje - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w stołecznym Ratuszu.
W konferencji wzięli udział m.in. prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, Inżynier Ruchu m.st. Warszawy Jerzy Galas, wicedyrektor ZTM Andrzej Franków.
Zmiany w organizacji ruchu osobowym, ale i komunikacji miejskiej dotyczą Al. Solidarności na odcinku od ul. Szwedzkiej do pl. Bankowego, a na ul. Targowej na odcinku między Białostocką a 11 listopada. Utrudnienia potrwają do końca 2013 r.
Tramwaje, które przejeżdżały przez pl. Wileński, zostaną skierowane na objazdy - ominą pl. Wileński, skręcając z al. Solidarności w ul. Jagiellońską, potem w ul. Ratuszową, ul. Targową i ul. 11 Listopada. Utrudnienia na odcinku ul. Targowej - pomiędzy ul. Kijowską a Białostocką - rozpoczęły się już na początku października w związku z remontem torowiska.
Alejami Solidarności od ul. Szwedzkiej przez Most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady będą jeździły tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki i pojazdy jednośladowe, służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów będzie także przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego. Poinformowano, że zwiększona zostanie liczba autobusów na moście Śląsko-Dąbrowskim, z kolei zmniejszona będzie ich liczba na moście Gdańskim.
Franków powiedział, że zgłaszać mogą się przewoźnicy prywatni, którzy chcą przejeżdżać przez Most Śląsko-Dąbrowski. Autobusy tych przewoźników będą mogły korzystać z przystanków komunikacji miejskiej, będą mogły zatrzymywać się na pl. Bankowym, autobusy nie będą mogły tam parkować.
W Al. Solidarności pomiędzy ul. Szwedzką a pl. Wileńskim (na jezdni północnej, czyli w kierunku Parku Praskiego) powstanie parking dla samochodów. Janusz Galas poinformował, że trwają także rozmowy ws. korzystania z parkingu przy Centrum Handlowym Warszawa Wileńska. Parkingi zostaną też zorganizowane na odcinkach zamkniętych ulic.
Zamknięty dla ruchu plac Wileński będzie można ominąć trzema trasami: ul. Szwedzką - rondem Starzyńskiego - mostem Gdańskim lub ul. Naczelnikowską - ul. Radzymińską - ul. Ząbkowską lub ul. Wybrzeże Helskie - ul. Wybrzeże Szczecińskie.
Podmiejskie linie autobusowe jadące z Czarnej Strugi, Pustelnika i Radzymina będą dowoziły pasażerów bezpośrednio do stacji metra Ratusz Arsenał, czyli na pl. Bankowy. Swoją trasę będzie tam również kończyła nowa linia autobusowa 226. Linie autobusowe jadące ul. Jagiellońską będą miały możliwość przecięcia, na wprost, Trasy W-Z.
Trasy zmienią linie tramwajowe: 3, 4, 8, 20, 22, 23, 25, 26 i 28. Linie: 14 i 46 będą zawieszone.
Na innych trasach będą kursowały autobusy linii: 120,125, 135, 162, 166, 169, 170, 302, 338, 444, 503, 509, 512, 517, 718, 738, 805, N02, N03, N11, N61, N13, N63, N14, N64, N21 i N71.
W związku z budową stacji przesunięty zostanie pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. pomnik "Czterech śpiących", stojący pośrodku pl. Wileńskiego. Lejk powiedział, że pomnik zostanie rozebrany na części i poddany konserwacji. Później nie wróci już na centrum placu, ale stanie w jego północnej części. Uchwałę w tej sprawie Rada Warszawy podjęła pod koniec maja.
Remont torowiska jest też kontynuowany w al. Zielenieckiej.
Szczegółowe informacje związane z organizacją ruchu i zmianami w komunikacji publicznej na Pradze można uzyskać w Punkcie Informacyjnym ZTM na pl. Wileńskim w CH Warszawa Wileńska. Informacje można też znaleźć na stronie pod adresem: www.ztm.waw.pl, a także na stronie http://inwestmapa.um.warszawa.pl - tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w Warszawie.