PolskaObowiązkowa musztra uczniów podstawówki. "Opłaca się dobrze zachowywać"

Obowiązkowa musztra uczniów podstawówki. "Opłaca się dobrze zachowywać"

Zaskakujący regulamin w jednej z legnickich podstawówek. Uczniowie przed wejściem do klasy muszą odbyć musztrę, za którą dostają żetony. Dzięki nim nie muszą później odrabiać lekcji. - Niczego złego w tym nie ma, stosujemy to od lat - wyjaśniła TVN24 Magdalena Sługocka-Sulewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Głogowskiej.

Obowiązkowa musztra uczniów podstawówki. "Opłaca się dobrze zachowywać"
Źródło zdjęć: © Screen z Facebooka

Szkolny regulamin pojawił się na portalu społecznościowym. Zamieścił go ojciec jednego z uczniów. Pod jego wpisem natychmiast pojawiły się liczne komentarze, a sprawa wywołała gorące dyskusje. Zdjęcie regulaminu natychmiast obiegło internet i jest udostępniane przez innych użytkowników m.in. za pomocą Twittera. Co zawiera regulamin?

"Uczniowie stoją, nie stykają się, mają plecaki położone na ziemi tuż przy prawej nodze, ręce są ułożone wzdłuż tułowia, patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów" - m.in. takie zasady widnieją w regulaminie. W nagrodę dostają żetony, które mogą wymienić np. na zgłoszenie braku pracy domowej lub nieprzygotowanie do lekcji.

Według regulaminu "opłaca się dobrze zachowywać". Punkt ósmy brzmi: "Ważne: Bezpośrednio po zajęciu miejsc przez uczniów nauczyciel odczytuje regułkę i dodaje ostatni punkt: "Uczeń za swoje dobre zachowanie jest nagradzany. Opłaca się dobrze zachowywać".

Procedura obowiązuje w tej szkole od dwóch lat, ale oficjalnie pojawiła się na drzwiach każdej klasy w ubiegłym tygodniu. W punktach opisuje krok po kroku, jak powinny zachować się dzieci zaraz po dzwonku na lekcję. Uczniowie muszą ustawić się w kolejności alfabetycznej. Dziecko musi stać prosto, nie stykać się z innym uczniem, plecak ma leżeć na ziemi przy prawej nodze, ręce mają być ułożone wzdłuż tułowia, trzeba patrzeć prosto, nie wydawać żadnych dźwięków i nie wykonywać ruchów.

Magdalena Sługocka-Sulewska, dyrektorka placówki powiedziała TVN24, że w regulamin nie szkodzi dzieciom. - Niczego złego w tym nie ma, stosujemy to od lat. Sam regulamin jest częścią całej terapii. Może wydaje się tresurowe, może ma wojskowy ton, ale dzieci chodzą uśmiechnięte, więc pewnie nie mają tego poczucia - wyjaśnia.

Szkoła przyjmuje dzieci z zaburzeniami np. ADHD. Istnieją w niej klasy terapeutyczne, a sam regulamin powstał przy współpracy psychologów, pedagoga i nauczycieli. - Stosujemy behawioralną metodę wychowania dzieci - zapewnia dyrektorka.

Obraz
© Procedura wejścia do klasy (fot. facebook)

Zobacz także - Matka włożyła synowi dyktafon do plecaka. Nagranie obiega Polskę

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)