ycipk-41qsa0
ycipk-41qsa0

Obchody 63. rocznicy rozbicia więzienia w Kielcach

W Kielcach w niedzielę odbędą się obchody 63. rocznicy rozbicia miejscowego więzienia. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku oddział pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy "Szarego" rozbił główne ubeckie więzienie w Kielcach przy Zamkowej i uwolnił kilkuset więźniów, głównie partyzantów przetrzymywanych i torturowanych przez Służbę Bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-41qsa0

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą w Bazylice Katedralnej (o godzinie 11.00). Następnie kombatanci i poczty sztandarowe przejdą na ulicę Zamkową , gdzie pod pamiątkową tablicą złożone zostaną kwiaty.

W odwecie za rozbicie więzienia poszukujący "Szarego" ubecy zamordowali dwóch jego braci i szwagra. Aresztowany w 1948 roku, został czterokrotnie skazany na karę śmierci, która ostatecznie została zamieniona na dożywocie. Wyszedł na wolność, objęty amnestią, w 1956 r. W latach osiemdziesiątych działał w "Solidarności".

Za swoje zasługi wojenne został odznaczony dwukrotnie Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Generał Antoni Heda zmarł w lutym tego roku i został pochowany w Podkowie Leśnej pod Warszawą.

ycipk-41qsa0
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41qsa0

ycipk-41qsa0
ycipk-41qsa0