O integracji z UE w ramach Trójkąta Weimarskiego
Rozszerzenie Unii Europejskiej - to najważniejszy punkt spotkania ministrów finansów Polski, Francji i Niemiec. Rozmowy odbyły się w piątek w Warszawie w ramach spotkań Trójkąta Weimarskiego.
Wszyscy ministrowie podkreślili, że w czasach globalizującej się gospodarki sytuacja na świecie oddziałuje na każdy kraj w sposób znacznie szybszy i głębszy niż w przeszłości.
Przykładem może być spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że 45% gospodarki światowej jest w stagnacji, a to odbija się na pozostałych krajach - powiedział Jarosław Bauc. Dodał, że widoczne jest także spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Europie.
Na tym tle bardzo dobrze wyglądają wyniki polskiej gospodarki w zakresie eksportu. Dzieje się tak mimo bardzo mocnej złotówki. Spodziewam się jednak - powiedział Bauc - że trudno będzie utrzymać tak dobre wyniki w eksporcie, jeżeli złoty w dalszym ciągu będzie tak mocny.
Z opinią tą zgodzili się zaproszeni ministrowie.
Następne spotkanie szefów resortów finansów Polski, Niemiec i Francji odbędzie się w Paryżu.
Trójkąt Weimarski jest forum konsultacyjnym ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski. Pierwsze spotkanie odbyło się w 1991 w Weimarze. Od tego czasu co roku dochodziło do nieformalnych spotkań, poświęconych sprawom polityki międzynarodowej, kwestiom gospodarczym, kulturalnym, kontaktom międzyludzkim.(mon)
Zobacz także:
w WP - Encykopedia: Trójkąt Weimarski