O godz. 2.00 przestawiamy zegarki na czas letni
0d 30 marca 2003 będzie obowiązywał w Polsce czas letni (wschodnioeuropejski). Tego dnia wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00, która będzie godziną początkową czasu letniego (wschodnioeuropejskiego). Będzie on obowiązywać do 26 października 2003 r., kiedy powrócimy do czasu zimowego, czyli środkowoeuropejskiego.
29.03.2003 20:29
Czas letni w Polsce wprowadzany jest rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 11 grudnia 2001 r.
Przejście z czasu zimowego na letni pozwoli na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Ma to duże znaczenie dla gospodarki ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz dla rekreacji.
Zmiana czasu w Polsce dokonywana w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października powiązana jest z wprowadzaniem czasu letniego w krajach UE. Kraje europejskie położone są w kilku strefach czasowych - nie ma więc wspólnej unijnej godziny. Praktycznie cała Europa posługuje się "podwójnym" czasem. Po za Europą stosuje się go m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii.
Pomysł sezonowych zmian czasu narodził się w początkach XX wieku w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsi czas letni, zwany "czasem wojennym", wprowadzili Niemcy - a po nich inne państwa walczące w I wojnie światowej. Do nich musiały dopasować się państwa neutralne, m.in. Szwajcaria i Holandia.
W czasie I wojny światowej niemieckie władze okupacyjne wprowadziły czas letni na ziemiach polskich dla "zaoszczędzenia elektryczności, gazu, nafty i świec" - jak głosił oficjalny komunikat. Podobnie było w latach II wojny światowej.
Zmiany czasu w Europie wprowadzano początkowo z przyczyn ekonomicznych: w warunkach wojennych, w okresach trudności gospodarczych - jak Wielki Kryzys 1928-1934, powojenna odbudowa czy kryzys energetyczny lat siedemdziesiątych. W późniejszym okresie zaczęto dostrzegać również korzyści tych zmian dla rekreacji.(an)