Trwa ładowanie...
d1etsbs
czat
29-08-2001 11:31

O fuzjach banków - czat z Markiem Kłucińskim


(inf. własna)

d1etsbs
d1etsbs

Skutki konsolidacji banków na przykładzie trwających właśnie prac nad fuzją PBK-BPH przedstawiał internauatom Marek Kłuciński, dyrektor departamentu Public Relations w Powszechnym Banku Kredytowym, gość wtorkowego czata Wirtualnej Polski.

Kłucinski mówił o tym, co fuzja przyniesie klientom obu banków. Klienci banków skorzystają na kilka sposobów z fuzji. Sieć placówek nowego banku wzrośnie prawie dwukrotnie do ok. 600 jednostek, co zwiększy dostępność banku na terenie całego kraju. Połączony know-how obu banków pozwoli na zaoferowanie szerszego zakresu produktów i usług. Dotyczy to również nowych produktów bankowych, takich jak Internet lub bankowość telefoniczna. Już w kwietniu oba banki podjęły decyzję o bezprowizyjnym udostępnieniu sieci swoich bankomatów klientom drugiego banku.

Według Kłucińskiego, polska gospodarka nie jest zagrożona przez zagraniczny kapitał. Nie wydaje mi się, żeby udział kapitału zagranicznego w polskich bankach miał negatywny wpływ na naszą gospodarkę. Pamiętajmy o tym, że działające w Polsce banki niezależnie od ich stopnia "zagraniczności" działają na zasadach polskiego prawa i w większości pod kierunkiem polskich menagerów.

Nie powinniśmy się też obawiać integracji z Unią Europejską. Polski sektor finansowy jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się działem naszej gospodarki. Pamiętajmy, że banki z prawdziwego zdarzenia powstały w Polsce na początku lat 90. Już teraz poziom świadczonych usług jest bardzo zbliżony do usług świadczonych w krajach Europy Zachodniej. Oczywiście ten proces nadal trwa i udział inwestorów zagranicznych w polskich bankach oraz wykształcona w ostatnich latach kadra polskich bankowców są gwarancją poważnych szans polskich banków w konkurencji z innymi po wejściu do Unii.

d1etsbs

Internauci pytali, czy na polskim rynku jest jeszcze miejsce dla nowych banków. Aktualnie działa w Polsce ok. 80 banków (nie uwzględniając banków spółdzielczych). W tej liczbie ponad 90% rynku jest w obszarze działania pierwszej piętnastki. Należy się liczyć, że proces konsolidacji polskiego sektora finansowego nie został jeszcze zakończony, z tym, że jeżeli chodzi o kształt pierwszej dziesiątki banków w Polsce może on ulec jeszcze zmianie, tylko w sytuacji ruchów własnościowych poza granicami naszego kraju.(aos)

d1etsbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1etsbs
Więcej tematów