Nuncjusz apostolski poświęcił odnowę katedry w Kielcach
Podczas niedzielnej sumy w kieleckiej
katedrze nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk
poświęcił efekty siedmioletniego remontu tej zabytkowej świątyni.
Tego dnia, w liturgii Kościoła katolickiego przypada święto poświęcenia bazyliki laterańskiej - jednej z pierwszych świątyń chrześcijan, dziś kościoła katedralnego biskupa Rzymu.
Dzięki ofiarności wspólnoty parafialnej z Kielc odrestaurowano polichromie namalowane m.in. przez uczniów Jana Matejki, nastawy ołtarzowe w nawach bocznych, przywrócono barokowy wystrój prezbiterium, wykonano nowe witraże, odnowiono ambonę, organy, wieżę kościelną i elewację świątyni. Do prac złotniczych zużyto około 180 m kw. blachy z 24-karatowego złota. Zmodernizowano też ogrzewanie i zainstalowano oświetlenie całej budowli.
Konserwatorzy niespodziewanie odkryli w kruchcie rzeźbę Chrystusa Czuwającego, wykonaną prawdopodobnie w pracowni Wita Stwosza.
"Niektórzy ludzie gorszą się na widok pięknych i bogato zdobionych świątyń" - przyznał w homilii podczas dziękczynnej mszy abp Józef Kowalczyk. "Jeśli w tym pięknie i bogactwie potrafimy dostrzec materialny wyraz bogactwa naszego ducha i ofiarności ludu bożego, wypływającej z wiary i troski o to, by to, co poświecone Bogu było jak najpiękniejsze, to za takie bogactwo możemy jedynie dziękować Panu Bogu i prosić, ażeby go nigdy nie zabrakło" - powiedział nuncjusz apostolski.
Początki bazyliki katedralnej w Kielcach sięgają 1171 r. i są związane z fundacją biskupa krakowskiego Gedeona. Niszczona przez najazdy i pożary, odbudowywana w kolejnych wiekach świątynia, od około 1600 roku gromadzi wiernych przed słynącym łaskami wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, znanym jako ikona Matki Bożej Łaskawej. 3 czerwca 1991 roku koronował ją papież Jan Paweł II.