PolskaNowy sondaż: różnice między bogatymi a biednymi w Polsce są zbyt duże

Nowy sondaż: różnice między bogatymi a biednymi w Polsce są zbyt duże

Uważa tak w badaniu CBOS-u 86 proc. ankietowanych. Niewiele mniej, bo 81 proc., Polaków ma zauważać zbyt duże zróżnicowanie dochodów w kraju. Z sondażu wynika, że zdecydowana większość chciałaby w tej sprawie interwencji rządu.

Nowy sondaż: różnice między bogatymi a biednymi w Polsce są zbyt duże
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Radosław Rosiejka

03.07.2017 | aktual.: 03.07.2017 17:08

Według CBOS-u, 76 proc. uważa, że zmniejszenie tych różnicy powinno być obowiązkiem rządu. Taki pogląd dominuje wśród mieszkańców największych miast, osób z wyższym wykształceniem. Zgadzają się z tym też osoby mające dochody wyższe niż 2 tys. zł na osobę w rodzinie.

74 proc. badanych uważa, że energiczni przedsiębiorcy muszą dobrze zarabiać, żeby rozwijała się polska gospodarka. Według CBOS-u, 89 proc. Polaków uważa, że aby w przyszłości osiągnąć w kraju dobrobyt należy wysoko wynagradzać osoby dobrze pracujące. Jednak 47 proc. badanych stwierdziło, że nierówności dochodów są niezbędne dla postępu gospodarczego.

Coraz gorsze nastroje

Coraz mniej Polaków ma uważać, że w Polsce realizowane są zady równości społecznej. Maleje liczba osób twierdzących, że wszyscy są równi wobec prawa. Tego zdania jest 28 proc. ankietowanych. Jest to o 10 pkt. proc. mniej niż w 2010 r. Jeszcze mniej osób uważa, że wszyscy mają równe szanse niezależnie od sytuacji materialnej. Tylko co piąty badany (22 proc.) zgadza się z tym stwierdzeniem.

Według CBOS-u, 24 proc. uważa, że obecnie w Polsce gwarantuje się wszystkim obywatelom przyzwoity poziom życia. Z sondażu wynika, że 39 proc. Polaków uważa, że ich dochody są niższe od standardowych zarobków. 45 proc. badanych jest zdania, że ich sytuacja jest przeciętna. Natomiast tylko 13 proc. stwierdziło, że dochody ich rodzin są wyższe od przeciętnych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo między 1 a 8 czerwca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)