Trwa ładowanie...
dwts3vn

Nowakowski potwierdza swój start w wyborach. "Będę się starał o reelekcję"

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Były nauczyciel liceum ogólnokształcącego. Obecnie prezydent Płocka - Andrzej Nowakowski. Włodarz miasta zapowiedział już, że w najbliższych wyborach będzie starał się o reelekcję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowakowski potwierdza swój start w wyborach. "Będę się starał o reelekcję"
(Facebook / Oficjalny Profil Andrzeja Nowakowskiego)
dwts3vn

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Związany z Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku, gdzie pracował jako dyplomowany nauczyciel języka polskiego oraz wychowawca młodzieży. Od października 2002 do 2007 roku radny Płocka. Należał do Unii Polityki Realnej. Członek Platformy Obywatelskiej od 2005 roku. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskał mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej. Kandydując w okręgu płockim, otrzymał 11608 głosów. Były członek Komisji Skarbu i Budżetu, członek Komisji Sportu i Turystyki oraz Komisji do spraw Unii Europejskiej.

W 2010 roku wygrał w II turze zdobywając ponad 50 proc. głosów. Do dziś piastuje stanowisko prezydenta, a przy najbliższych wyborach będzie starał się o reelekcję.

Podczas swojej kadencji wprowadził w mieście dużo zmian. Zaplanował wiele inwestycji oraz zajął się sprawami społecznymi. Począwszy od Karty Familijnej, uprawniającej rodziny wielodzietne do zniżek, przez nagrodę dla uzdolnionych dzieci ze szkół w dziedzinie sztuk plastycznych, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, filmu i literatury, po program aktywizacji zawodowej. Ten ostatni miał na celu zmniejszenie bezrobocia, które stanowi jeden z głównych problemów miasta.

dwts3vn

Niestety bezrobocie w Płocku wynosi 11,7 proc. Od początku roku spadło o 2,3 proc., jest jednak wyższe niż w 2009 r., gdy było to 10,4 proc. - wynika z raportu, przygotowanego przez Miejski Urząd Pracy. Wprowadzane są nowe narzędzia w postaci bonów na staże i zasiedlenie. W tym roku płocki budżet Funduszu Pracy zamknie się na pewno w kwocie 10 mln zł, natomiast w 2009 czy 2008 r. było to 18 mln zł.- informuje portalsamorządowy.pl

"Widzimy różnicę. Za te pieniądze pracodawcy tworzyli miejsca pracy, tworzyli staże, po których było zatrudnienie. W tym kierunku powinno to więc zmierzać. Narzędzi (aktywizacji bezrobotnych) wystarczy. Myślę, że bardziej brakuje środków" - ocenił Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku.

Prezydent Nowakowski, swoją kadencję oparł na współdziałaniu z mieszkańcami. Zamieszcza na portalu You Tube krótkie filmy, w których odpowiada na pytania mieszkańców, a także czynnie uczestniczy w różnych wydarzeniach. Ostatnio prowadził licytację w trakcie koncertu na rzecz chorych, osobiście żegnał dotychczasowego dyrektora płockiego ogrodu zoologicznego oraz uczestniczył w otwarciu wszystkich nowych inwestycji.

Mieszkańcy zarzucają jednak prezydentowi, że za dużo poświęca czasu mediom, a za mało samym ludziom. Brakuje im rzeczywistej konfrontacji z władzami miasta.

dwts3vn

Do zarzutów dochodzi także finansowane z publicznych pieniędzy Muzeum Żydów Mazowieckich. Koszt utrzymania tego obiektu to ok. 500 tys. zł. W grudniu 2012 wpłynął protest przeciwko temu działaniu.

"Wychodząc z założenia, że samorząd Płocka powinien finansować Muzeum Historii Płocka, a nie Muzeum Żydów Mazowieckich, raz jeszcze apeluję o refleksję i zmianę decyzji" - pisze w proteście radny Mirosław Milewski.

Głównym punktem w kampanii wyborczej Andrzeja Nowakowskiego sprzed czterech lat było zmniejszenie długu miasta. Niestety, problemy finansowe nie maleją. Płock nadal jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. W rankingu, wśród miast z podobną liczba mieszkańców, wyprzedza je tylko Rzeszów i Włocławek. Prezydent odpiera ataki twierdząc, że pieniądze zostały wydane na ważne projekty, a fundusze uzyskane przez kredyty pokryły wymagany wkład własny w dofinansowanych przez Unię Europejską inwestycjach – część kwoty obecnego zadłużenia stanowią kredyty, zaciągane m.in. na budowę drugiego mostu i dróg dojazdowych do niego, a także budowę Orlen Areny - podaje Urząd Miasta Płocka.

Podczas kadencji Andrzeja Nowakowskiego, zostało jednak zrealizowane wiele m.in. placówka edukacyjna "Przedszkole Marzeń", rozpoczęcie budowy hali sportowej dedykowanej piłkarzom ręcznym, budowa wiaduktu przy al. Piłsudskiego, doprowadzenie do podpisania umowy na budowę nowej niecki do składowania śmieci, pogłębienie Wisły w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, rewitalizacja najstarszej polskiej szkoły. Zostały również przeprowadzone remonty wielu lokalnych dróg, a na ewentualną przyszłą kadencję, prezydent zapowiedział m.in. budowę drugiego i trzeciego etapu obwodnicy.

dwts3vn

Podziel się opinią

Share
dwts3vn
dwts3vn
Więcej tematów