Trwa ładowanie...
d99uu22

Nowak-Jeziorański o polskim wywiadzie z czasów wojny

Informacja o znalezieniu w Stanach Zjednoczonych dokumentów polskiego wywiadu z czasów II wojny światowej, które są dowodem polsko-amerykańskiej współpracy wywiadowczej, wywołała falę komentarzy.

Share
d99uu22

Jan Nowak Jeziorański stwierdził, że _ wywiad Armii Krajowej odegrał zasadniczą rolę w wojnie wywiadów w czasie II wojny światowej_, a odnalezione dokumenty są tylko tego dowodem.

Według niego, odnalezione w Stanach Zjednoczonych polskie meldunki to najważniejsza część dorobku polskiej pracy wywiadowczej. Polscy agenci przesyłali informacje do Londynu, natomiast Wielka Brytania, na podstawie umowy, przesyłała najbardziej znaczące meldunki Amerykanom - wyjaśnił Jeziorański. Dodał, że według informacji otrzymanych po wojnie od szefa brytyjskich służb specjalnych, 75% meldunków brytyjskiego wywiadu pochodziła od polskich agentów. Dokumenty te - powiedział Jan Nowak-Jeziorański - _ świadczą o znaczącym wkładzie polskiego wywiadu w zwycięstwo nad Niemcami w czasie II wojny_.

Podobnego zdania jest prof. Jan Ciechanowski z Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej, który stwierdził, że dokumenty są potwierdzeniem tezy polskich historyków, że polski wywiad był najlepszym spośród wywiadów alianckich w czasie II wojny światowej.

Profesor Ciechanowski wyraził nadzieję, że Anglicy odtajnią wszystkie dokumenty polskiego wywiadu, jakie znajdują się w ich rękach. Dodał, że Polsko-Brytyjska Komisja Historyczna opublikuje w 2002 roku raport, w którym zostanie pokazana rola polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej.(mon)

d99uu22

Podziel się opinią

Share
d99uu22
d99uu22
Więcej tematów