Trwa ładowanie...
d40l4sz

Noc spadających gwiazd. Wystarczy spojrzeć w niebo

Sto gwiazd na godzinę. To nie tytuł nowej amerykańskiej produkcji, ale zapowiedź bardzo widowiskowego zjawiska. W nocy nad Trójmiastem będzie można zaobserwować spadające gwiazdy.

Share
d40l4sz

Każdego roku od 12 do 14 sierpnia nad Polską przechodzi największa liczba perseidów. Rój ten fascynuje astronomów nieprzerwanie od dwóch tysięcy lat. W efekcie tarcia w górnych warstwach atmosfery dochodzi do spalania się drobinek materii, które można zaobserwować jako spadające gwiazdy.

Zjawisko to można obserwować z okien mieszkania albo pod gołym niebem. Specjalną edukacyjną ofertę przygotowało jednak Centrum Hewelianum. Do obserwacji wieczornego nieba zostało przygotowane specjalne miejsce - Góra Gradowa. Na wzniesieniu o wysokości 46 metrów zaplanowano wiele atrakcji. Udostępniony zostanie specjalistyczny sprzęt do obserwacji gwiazd, dzięki któremu będzie można lepiej się przyjrzeć nocnym zjawiskom. Zaczynając od umiejscowienia Gwiazdy Polarnej zostanie stworzona mapa nieba. Wszystkie gwiazdozbiory zostaną zamieszczone w polu o powierzchni 1600 metrów kwadratowych.

Atrakcjom towarzyszyć będzie projekcja filmów w mobilnym planetarium i projekcja filmu „O tym, czy gwiazdy spadają”. Artystka o pseudonimie Mira Moon namaluje piaskiem ciekawą historię, wplatając w nią wątek Jana Heweliusza.

Udział w atrakcjach jest bezpłatny. Tej nocy obowiązuje bilet promocyjny w cenie 5 zł na wszystkie wystawy. Warto wybrać się do Centrum Hewelianum w godz. 18:00-00:00.

d40l4sz

Podziel się opinią

Share
d40l4sz
d40l4sz
Więcej tematów