Polityka"No Trump". Nie wszyscy mile przywitali prezydenta USA

"No Trump". Nie wszyscy mile przywitali prezydenta USA

- Z okazji przyjazdu prezydenta Trumpa przygotowaliśmy specjalne powitanie - podkreśliło Greenpeace. Tego przywitania nie można jednak zaliczyć do życzliwych. Dlaczego? Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie organizacja wyświetliła ogromny napis “No Trump, Yes Paris”.

Anna Kozińska

Słowa umieszczone na fasadzie PKiN, który jest wizytówką Warszawy, są wyrazem krytyki antyklimatycznej polityki prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tekst wyświetlał się w środę wieczorem, w dniu przylotu Trumpa.

Członkowie Greenpeace w ten sposób protestują przeciwko zapowiedzi prezydenta USA wycofania Stanów Zjednoczonych z tzw. porozumienia paryskiego (dot. działania na rzecz ochrony klimatu).

Trump z Polski ma udać się do Hamburga na Szczyt G20. Jak zaznacza Greenpeace, pod porozumieniem paryskim podpisało się prawie 200 państw i żadne nie planuje się wycofać. W przeciwieństwie do Trumpa.

Zobacz też: Greenpeace: W Polsce masowo wzrasta zużycie pestycydów

Nie tylko Unia Europejska, Chiny, Indie czy Kanada, ale też wiele stanów, w tym m.in. Kalifornia, deklarują, że będą realizować założenia porozumienia paryskiego - powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Polacy nie zgadzają się z Trumpem

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Public, Polacy na decyzję Trumpa patrzą nieprzychylnie. 70 proc. badanych jest zdania, że Stany Zjednoczone powinny pozostać w porozumieniu paryskim.

To nie wszystko. 79 proc. Polaków oczekuje większego zaangażowania Polski w działania na rzecz zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatu. Taki sam odsetek pytanych twierdzi, że najlepszym sposobem na zapewnienie Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego jest zwiększenie produkcji energii z krajowych surowców i źródeł odnawialnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (555)