Trwa ładowanie...

Nietypowy komunikat Straży Granicznej ws. granicy z Białorusią

Przez cały ubiegły rok granicę Polski z Białorusią próbowało nielegalnie przekroczyć 26 tys. osób. Do nietypowej sytuacji doszło w piątek. Straż Graniczna poinformowała, że tego dnia nie było żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy.

12 stycznia nie odnotowano prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Strażnicy widzieli jednak grupę osób, która szukała miejsca, gdzie mogłaby to zrobić12 stycznia nie odnotowano prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Strażnicy widzieli jednak grupę osób, która szukała miejsca, gdzie mogłaby to zrobićŹródło: Straż Graniczna
de4hrci
de4hrci

Według danych Straży Granicznej, w całym 2023 roku na granicy polsko-białoruskiej było blisko 26 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W maju i czerwcu zanotowano ich po około trzy tys. Zimą ta liczba spada, ale i tak do prób przekroczeń dochodzi każdego dnia.

Jeszcze 12 stycznia Straż Graniczna informowała, że poprzedniej doby było siedem takich przypadków. "Próby miały miejsce w okolicach Białowieży (Podlaskie), migranci próbowali w dwóch grupach przedostać się do Polski przez graniczną rzekę Przewłoka - podała Straż Graniczna w piątek rano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wpadł przez niezapięte pasy. Kierowca nie przewidział jednego

W sobotę strażnicy podali informację, która może zaskakiwać. Okazało się bowiem, że 12 stycznia "nie odnotowano prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski".

de4hrci

"Na odcinku ochranianym przez Posterunek Straży Granicznej Dubicze Cerkiewne grupy cudzoziemców-mężczyzn przemieszczały się po stronie białoruskiej wzdłuż granicy poszukując miejsca do jej nielegalnego przekroczenia" - dodała SG we wpisie na portalu X.

Nie wiadomo, czy spadek liczby nielegalnych przekroczeń granicy to stały trend, czy tylko sytuacja związana z zimą. Ale już w grudniu zauważalny był spadek liczby takich przypadków - wynika ze statystyk Straży Granicznej. Odnotowano około 450 takich prób na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. Od początku stycznia jest ich jeszcze mniej, Straż Graniczna odnotowała zaledwie 45 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

de4hrci

Tusk: pracujemy nad uszczelnieniem granicy

- Pracujemy nad tym, aby uszczelnić granicę i przekształcić ją w skuteczniejszy mechanizm. Skuteczniejsza ochrona granicy pozwoli także na wyeliminowanie sytuacji, kiedy to w polskich lasach umierają ludzie - mówił we wtorek 9 stycznia Donald Tusk.

Premier przekazał, że pracuje z szefem MSWiA Marcinem Kierwińskim nad rozwiązaniami, także technicznymi, które mają w możliwie szybkim tempie uszczelnić granicę. - To jest nie tylko kwestia stabilniejszej fizycznie granicy, ale także tzw. miękkiej infrastruktury, doposażenia Straży Granicznej. Wybiorę się też z wizytą na granicę, chcę na własne oczy zobaczyć w jakich warunkach pracuje SG - zapowiedział.

Czytaj także:

Źródło: Straż Graniczna, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
de4hrci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
de4hrci
Więcej tematów