Trwa ładowanie...

Niemiecka prasa bez ogródek: "UE nagradza Polskę za zmianę kursu"

Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem opłaca się zarówno politycznie, jak i finansowo - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Donald Tusk i Ursula von der LeyenDonald Tusk i Ursula von der LeyenŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
dlukjkz
dlukjkz

Niemieckie gazety informują o planowanym zakończeniu unijnej procedury praworządności wobec Polski. "UE nagradza nowy polski rząd za jego nowy proeuropejski kurs" - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" (SZ). Jak relacjonuje, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w poniedziałek, że "Bruksela chce zakończyć trwającą od lat procedurę wobec Warszawy z powodu naruszeń zasad państwa prawa". Według von der Leyen "dla Polski zaczyna się nowy rozdział".

KE uznała wczoraj, że nie zachodzi już ryzyko naruszenia praworządności w Polsce, dlatego zamierza zamknąć procedurę na podstawie artykułu 7 Traktatu UE, wszczętą w 2017 roku z powodu ograniczenia niezawisłości sędziów i prokuratorów przez "rządzącą wówczas prawicowo-populistyczna partię PiS", relacjonuje "SZ". Przypomina również o niedawnym odblokowaniu środków dla Polski z Funduszu Odbudowy.

Węgry zostaną same

"Jeśli rządy UE zgodzą się na zakończenie postępowanie przeciwko Polsce, Węgry pozostaną jedynym krajem, przeciwko któremu toczy się taka procedura" - zauważa Hubert Wetzel na łamach "SZ". I dodaje, że do czasu porażki PiS w Polsce, węgierski premier Viktor Orban miał w Warszawie sojusznika, który mógł uchronić go przed zbyt surowymi karami za łamanie zasad praworządności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Immunitet ochroni Obajtka? Prawnik nie ma żadnych wątpliwości

"W przeciwieństwie do Polski, na Węgrzech nie zanosi się obecnie na zmianę rządu, która mogłaby doprowadzić do korekty kursu. To może być również powodem, dla którego Komisja Europejska traktuje nowy polski rząd znacznie łagodniej niż węgierski: Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem dosłownie się opłaca, zarówno politycznie, jak i finansowo" - dodaje niemiecki dziennik.

dlukjkz

Nieprzypadkowy termin decyzji KE

"To dlatego von der Leyen uwalnia zamrożone fundusze - 'całą górę pieniędzy', jak słusznie i z radością stwierdził (Donald) Tusk - mimo że niektóre z ustaw mających zagwarantować praworządność w Polsce w przyszłości nie zostały jeszcze uchwalone przez parlament. Fakt, że decyzja o oficjalnym zakończeniu procedury z art. 7 została ogłoszona w Brukseli zaledwie kilka tygodni przed wyborami europejskimi, nie jest przypadkiem" - dodaje "Sueddeutsche Zeitung".

W przypadku Budapesztu, KE domaga się, by wszystkie reformy, konieczne do odblokowania funduszy zostały nie tylko ogłoszone, ale faktycznie uchwalone i wdrożone. "Na Węgrzech to nierówne traktowanie jest krytykowane i postrzegane jako dowód na to, że Komisja Europejska zastrasza prawicowy rząd z powodów politycznych" - zauważa "SZ".

Prezydencka blokada

Także "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wskazuje, że zakończenie procedury przeciwko Polsce "nie jest sprawą oczywistą", bo nowy rząd wprawdzie zapowiedział i zainicjował reformy, ale jak dotychczas ich nie przeprowadził. "Zmiany prawne wymagają zgody prezydenta Andrzeja Dudy, który popierał destrukcję systemu sądownictwa przez poprzedni rząd PiS" - pisze "FAZ". "Poniedziałkowa decyzją Komisja chce zapobiec temu, by Duda także w tej sprawie miał prawo weta" - dodaje gazeta. Cytuje anonimowego urzędnika KE, który podkreśla, iż nie ma powodu, by wątpić w wole reform nowego polskiego rządu.

Regionalny dziennik "Rheinische Post" pisze, że głównie z powodu "blokującej postawy" prezydenta Andrzeja Dudy, bilans nowego polskiego rządu jeśli chodzi o zmiany ustawodawcze jest "taki sobie". Pod względem finansowym odblokowanie unijnych środków dla Polski jest bardzo pomocne, "ale z prawnego punktu widzenia w Polsce od prawie pół roku po demokratycznym zwrocie wciąż panuje bałagan" - ocenia "Rheinische Post".

dlukjkz

Przeczytaj również:

Źródło: Deutsche Welle

Parlament Europejski PE
Parlament EuropejskiŹródło: PE
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlukjkz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlukjkz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj