PolitykaNiemcy. Zakaz terapii mających leczyć homoseksualizm

Niemcy. Zakaz terapii mających leczyć homoseksualizm

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn chce zakazać tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów. Homoseksualizm nie jest chorobą - mówi.

Niemcy. Zakaz terapii mających leczyć homoseksualizm
Źródło zdjęć: © Deutsche Welle | picture-alliance/dpa/K. Nietfeld
Maciej Deja

W walce z homofobią niemiecki minister zdrowia Jens Spahn chce zabronić pseudoterapii dla gejów i lesbijek, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Spahn zamierza jeszcze w tym roku przygotować projekt ustawy i ruszyć z procesem legislacyjnym. - Homoseksualizm nie jest chorobą - powiedział Spahn w Berlinie.

Minister zaprezentował dwie nowe ekspertyzy naukowe, które są potwierdzeniem dla jego planów. Stwierdzają one, że zakazanie tego typu terapii jest pożądane i możliwe z punktu widzenia medycznego i pod względem prawnokonstytucyjnym. Ekspertyzy opierają się na pracy komisji eksperckiej powołanej przez Spahna w kwietniu tego roku. W jej gronie znaleźli się eksperci prawa, zdrowia i seksuologii. Komisja ekspertów jest wspierana przez Fundację Magnusa Hirschfelda, walczącą o prawa osób homoseksualnych.

Medycznie bezsensowne

Celem terapii konwersyjnych jest zmiana orientacji seksualnej gejów i lesbijek na orientację heteroseksualną. Jens Spahn, który sam jest homoseksualistą, chce chronić przed pseudoterapiami.

Zdaniem naukowców są one zbędne i pod względem medycznym bezsensowne, bo homoseksualizm nie jest chorobą i nie wymaga leczenia. Nie można też tak po prostu zmienić orientacji seksualnej - tłumaczą eksperci.

Jens Spahn i zarząd Fundacji Magnusa Hirschfelda podkreślają, że próby odwrócenia homoseksualistów od ich orientacji mogą mieć poważne konsekwencje - skończyć się depresją, samobójstwem, a także dyskryminacją i stygmatyzacją.

Radykalni chrześcijanie za leczeniem

Klub poselski Zielonych w Bundestagu już w lutym tego roku wyszedł z propozycją własnego projektu ustawy zawierającej katalog działań. Zieloni postulują m.in. prowadzenie kampanii uświadamiających. Chcą też, by budzące wątpliwości leczenie nie mogło być opłacane z kas chorych.

Terapie konwersyjne są oferowane i polecane przede wszystkim przez radykalnych chrześcijan. Niedawno Związek Wolnych Gmin Ewangelickich - skupiający prawie 500 gmin i liczący ok. 41 tys. członków - reklamował na swojej stronie internetowej odpowiednie terapie dla homoseksualistów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (41)