Trwa ładowanie...

Niemcy - tysiące dzieci molestowanych przez księży. Wyniki raportu wstrząsnęły społeczeństwem

Niemcy. W ciągu ostatnich 70 lat księża wykorzystywali ponad 3,6 tysięcy dzieci.

Niemcy - tysiące dzieci molestowanych przez księży. Wyniki raportu wstrząsnęły społeczeństwemŹródło: iStock.com
d27azfa

Niemcy - raport o molestowaniu nieletnich

Przygotowany na zlecenie Kościoła katolickiego raport ujawnił, że w latach 1946-2014 ofiarą wykorzystywania seksualnego przez katolickich księży padło ponad 3,6 tysiące nieletnich. Rzecznik niemieckiego episkopatu – biskup Stephan Ackermann przyznał, że kościół jest przerażony i zawstydzony zaistniałą sytuacją. Wiadomo, że raport miał zostać oficjalnie opublikowany dopiero 25 października, ale do jego ustaleń zdążyły już dotrzeć niemieckie media. Wiadomo, że raport opracowały trzy niemieckie uniwersytety, które posłużyły się 38 tysiącami dokumentów z 27 diecezji. Nie ukrywają, że skala nadużyć może być zdecydowanie większa, jednak nie mogą tego zweryfikować, gdyż część akt została zniszczona.

Tysiące ofiar

Raport jednoznacznie wskazuje, że wciągu około 70 lat aż 1670 duchownych dopuściło się różnych form wykorzystywania seksualnego 3677 nieletnich. Należy podkreślić, że połowa ofiar miała nie więcej niż 13 lat. Wiadomo, ze mniej więcej jeden na sześć przypadków molestowania dotyczył gwałtu.

Zerowe konsekwencje

Jedynie 38% domniemanych sprawców było w praktyce ściganych. Zdecydowana większość z nich spotkała się jedynie z nieznacznymi postępowaniami dyscyplinarnymi. Księża było często przenoszeni, ale w nowych miejscach nikogo nie ostrzegano o ich skłonnościach. Biskup Ackermann zwrócił uwagę na fakt, że wyciek do mediów sprawił, że informacje poznała opinia publiczna, nim dotarły one do wszystkich biskupów. Wiadomo, że kościół zaplanował już uruchomienie specjalnego telefonu zaufania dla ofiar.

Interwencja - nadzwyczajne spotkanie w Watykanie

Nie da się ukryć, że Kościół katolicki nie od dziś zmaga się oskarżeniami o molestowanie seksualne małoletnich. Na luty 2019 papież Franciszek zwołał już nadzwyczajne spotkanie przewodniczących z caęgo świata. Tematem zebrania ma być molestowanie seksualne w Kościele.

d27azfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27azfa
Więcej tematów