Trwa ładowanie...

Niemcy odwołali koncert, by nie podpaść Turcji

• MSZ Niemiec odwołał koncert poświęcony ludobójstwu Ormian przez Imperium Osmańskie

• Orkiestra symfoniczna z Drezna, miała zagrać w listopadzie w niemieckim konsulacie w Stambule w Turcji

• Berlin obawia się dalszego pogorszenia relacji z Ankarą

Niemcy odwołali koncert, by nie podpaść TurcjiŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2sakat

O odwołaniu projektu muzycznego poinformowała we wtorek agencja dpa. - Pomieszczenia konsulatu generalnego w Stambule są 13 listopada zajęte - powiedziało źródło w niemieckim MSZ. Drezdeńska orkiestra planowała właśnie w tym dniu wykonać koncert "Aghet" (ormiańskie określenie ludobójstwa) poświęcony zagładzie Ormian w Imperium Osmańskim podczas pierwszej wojny światowej.

Orkiestra zaprosiła na koncert, nie konsultując listy z MSZ, m. in. prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, premiera Binalego Yildirima oraz członków jego gabinetu. Odwołując koncert władze w Berlinie zaznaczyły, że lista gości została ustalona bez udziału MSZ.

Relacje niemiecko-tureckie znalazły się w kryzysie po przyjęciu w lecie przez Bundestag rezolucji uznającej masakrę Ormian w Imperium Osmańskim w 1915 roku za ludobójstwo. Turcja wezwała do kraju na konsultacje swego ambasadora w Niemczech; blokowała też wizytę niemieckich parlamentarzystów w tureckiej bazie lotniczej Incirlik, gdzie stacjonują żołnierze Bundeswehry. Dopiero niedawno doszło do załagodzenia sporu i względnej normalizacji stosunków.

d2sakat

Koncert w pomieszczeniach niemieckiego przedstawicielstwa dyplomatycznego groził ponownym zaostrzeniem sporu. Ankara protestowała przeciwko projektowi "Aghet" wspieranemu finansowo przez Unię Europejską i Berlin. Rząd turecki wypowiedział jednostronnie na znak protestu planowane wspólnie z UE projekty kulturalne.

Niemiecka opozycja zarzuca rządowi, że zawierając na wiosnę porozumienie z Turcją w sprawie imigrantów uzależnił się od Ankary. Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Sahra Wagenknecht nazwała decyzję MSZ "płaszczeniem się" przed Turcją; poseł Zielonych Omid Nouripour powiedział, że jest to dowód na "bankructwo rządu".

"Aghet" ma być pokazany w listopadzie w Belgradzie, a następnie w Erewaniu. W projekcie uczestniczą oprócz symfoników z Drezna muzycy z Turcji, Armenii i krajów byłej Jugosławii.

Zobacz także: Wybuch w na południu Turcji. Są ranni

d2sakat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sakat
Więcej tematów