Trwa ładowanie...

Niemcy: Merkel odchodzi w cień. Chadecy wybierają nowego szefa CDU

Niemcy: Angela Merkel schodzi ze sceny. Delegaci wybiorą nowego przewodniczącego partii, a kanclerz planuje raz na zawsze skończyć z polityką.
Share
Niemcy: Merkel odchodzi w cień. Chadecy wybierają nowego szefa CDU
Niemcy: Merkel odchodzi w cień. Chadecy wybierają nowego szefa CDUŹródło: East News, Fot: AFP PHOTO/John MACDOUGALL
d2djm7b

Niemcy – Angela Merkel odchodzi w cień

Po 18 latach panowania niemieckie kanclerz Angeli Merkel, delegaci wybiorą nowego przewodniczącego partii. W piątek, w Hamburgu rozpoczął się zjazd CDU. Rywalizować między sobą będą uznawana za kontynuatorkę linii kanclerz Aneegret Kramp-Karrenbauer oraz konserwatywny Friedrich Merz. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów, konieczna będzie druga tura.

Merkel – następcy niemieckiej kanclerz

Jak wskazują sondaże wśród sympatyków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Aneegret Kramp-Karrenbauer cieszy się zdecydowanie większym poparciem (38%) od utożsamianego z konserwatywnym skrzydłem Friedricha Merza (29%). Warto zaznaczyć, że trzecim z kandydatów, za którym opowiedziało się 6% zwolenników CDU jest 36-letni minister zdrowia Jens Spahn. Wiadomo, że nowy szef (który będzie mieć spore szanse na zostanie nowym kanclerzem) zostanie wybrany przez 1001 delegatów partii. W ocenie politologów to właśnie oni są bardziej konserwatywni od ogółu zwolenników zgrupowania. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż najwięcej z nich reprezentuje Nadrenię Północną-Westfalię (296) oraz Badenię-Wirtembergię (154).

d2djm7b

Kamp-Karrenbauer namaszczona przez Merkel

Komentatorzy oraz media uznają Kramp-Karrenbauer za „kandydatkę namaszczoną przez Merkel”. W lutym 2018 to właśnie szefowa niemieckiego rządu zaproponowała jej kandydaturę na stanowisko sekretarza generalnego partii. Przypominamy, że wcześniej Kramp-Karrenbauer była premierem przedostatniego pod względem liczby ludności niemieckiego landu – Kraju Sarry. Reprezentuje liberalne skrzydło chadecji.
Angela Markel zapowiedziała, iż po upływnie obecnej kadencji parlamentu 2021 roku nie będzie ubiegać się o żadne stanowisko polityczne.

d2djm7b

Podziel się opinią

Share
d2djm7b
d2djm7b
Więcej tematów