Trwa ładowanie...

Niemcy. Jest raport ws. zgonów na COVID-19. Porażające wnioski

W Niemczech w wyniku pandemii zmarło ponad 71 tys. osób. Zatrważająco wysoki jest wśród ofiar odsetek mieszkańców domów opieki - wynika z badań "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Share
Niemcy. W niektórych landach odsetek osób z DPS wśród wszystkich zmarłych na COVID-19 wynosi nawet powyżej 50 proc.
Niemcy. W niektórych landach odsetek osób z DPS wśród wszystkich zmarłych na COVID-19 wynosi nawet powyżej 50 proc. Źródło: PAP, Fot: Omer Messinger
d15wxgk

Z raportu "Frankfurter Allgemeine Zeitung” ("FAZ") wynika, że mieszkańcy domów opieki i seniora stanowią prawie 40 proc. ogólnej liczby zgonów na COVID-19 w Niemczech. Według danych, które dziennik uzyskał u ministerstw zdrowia i spraw socjalnych krajów związkowych, do tej pory zmarło co najmniej 29 000 pensjonariuszy domów opieki. Jak podał Instytut Roberta Kocha, z powodu koronawirusa w Niemczech zmarło około 71 500 osób.

Jak przekazał "FAZ", nie wszystkie landy informują o tym, jaki procent wszystkich zgonów z powodu COVID-19 stanowią mieszkańcy domów opieki. Jednak tam, gdzie dane liczbowe są dostępne, są one wysokie. Wahają się od 25 proc. w Saksonii i 29 proc. w Saksonii-Anhalt, przez 35 proc. w Dolnej Saksonii, 39 proc. w Badenii-Wirtembergii i 40 proc. w Nadrenii Północnej-Westfalii, do 47 proc. w Kraju Saary, 54 proc.t w Bawarii i 60 proc. w Hamburgu.

Szczególnie w styczniu liczba zgonów osiągnęła rekordowy poziom. Jak podaje "FAZ", domy opieki poinformowały o zgonach 10 tys. pensjonariuszy, którzy w tym miesiącu zarazili się koronawirusem. W styczniu w Hesji odnotowano 1165 takich zgonów, w Bawarii 2167, w Nadrenii Północnej-Westfalii 1934, w Badenii-Wirtembergii 1097 zgonów.

d15wxgk

Arkadiusz Mularczyk znów o reparacjach. Włodzimierz Czarzasty ma propozycję

Niemcy. Czekając na zniesienie ograniczeń

Ponad 85 proc. mieszkańców domów opieki otrzymało już pierwszą szczepionkę, a niecałe 60 proc. drugą, pisze "FAZ", powołując się na dane ministra zdrowia Niemiec Jensa Spahna (CDU). Liczba zakażeń w placówkach opieki i ogólnie wśród osób starszych gwałtownie spadła oraz zmniejszyła się również liczba zachorowań i zgonów - choć nadal pozostaje wysoka. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) liczba zgonów wśród osób powyżej 70. roku życia w pierwszym tygodniu lutego spadła prawie o połowę w porównaniu z początkiem roku, ale jednocześnie nadal jest tak wysoka jak pod koniec listopada roku 2020.

d15wxgk

Teraz, gdy zdecydowana większość pensjonariuszy domów opieki w Niemczech została zaszczepiona, BIVA-Pflegeschutzbund - stowarzyszenie reprezentujące interesy pensjonariuszy domów opieki - wzywa do natychmiastowego złagodzenia obecnych surowych ograniczeń odwiedzin.

"Politycy po udanej do tej pory kampanii szczepień w domach seniora i opieki ponownie zapomnieli o ich mieszkańcach" - mówi Manfred Stegger, przewodniczący BIVA-Pflegeschutzbund. "A przecież od tygodni dostępne jest odpowiednie zalecenie rady ds. etyki. Politycy muszą pokazać, że los tej grupy ludzi nie jest im obojętny"- podkreśla Stegger.

(DPA/jar)

Przeczytaj też:

Niemieckie domy opieki: Ochotnicy pilnie poszukiwani

Domy opieki ogniskami zakażeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15wxgk

Podziel się opinią

Share
d15wxgk
d15wxgk
Więcej tematów