Trwa ładowanie...
d2y36pu
20-02-2008 13:05

Niemal połowa Polaków nie obawia się terrorystów

Prawie połowa Polaków uważa, że
Polsce nie grożą obecnie ataki terrorystyczne. Zarazem w ostatnim kwartale przybyło
zwolenników tarczy antyrakietowej, choć przeciwnicy nadal wyraźnie
przeważają.

d2y36pu
d2y36pu

Zdaniem 49% badanych, w tej chwili nie ma niebezpieczeństwa ataków islamskich terrorystów na terytorium Polski. Dwie piąte (40%) ankietowanych dostrzega takie niebezpieczeństwo.

Choć nadal zdecydowana większość (53%) respondentów jest przeciwna instalowaniu w Polsce bazy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, to jedna trzecia (33%) popiera tę instalację. Zwolenników umieszczenia w Polsce elementu tarczy znacznie przybyło od listopada ubiegłego roku - wtedy popierała ją jedna czwarta (24%) uczestników sondażu.

Zdaniem połowy badanych, warunkiem powstania bazy tarczy w Polsce powinien być wkład Stanów Zjednoczonych w zwiększenie bezpieczeństwa Polski. Na umieszczenie bazy bez takich gwarancji godzi się 4% pytanych, a zdaniem 35% Polska w ogóle nie powinna się godzić na umieszczenie bazy.

W ocenie ponad połowy (56%) respondentów budowa bazy w Polsce może stworzyć zagrożenie atakiem powietrznym terytorium Polski ze strony innego państwa (np. Rosji)
, przeciwnego zdania jest 27% pytanych.

d2y36pu

Również 56% uważa, że instalacja części "tarczy" zwiększy ryzyko ataku terrorystycznego, takich obaw nie ma 29% pytanych.

Blisko trzy czwarte (73%) ankietowanych (o 10% mniej niż w grudniu) sprzeciwia się udziałowi polskich żołnierzy w misji NATO w Afganistanie. Poparcie dla zaangażowania w tę operację wzrosło z 14 do 22%. Blisko dwie trzecie (65%) jest zdania, że misja nie przyczyni się do zaprowadzenia pokoju w Afganistanie, optymizm deklaruje co piąty (20%) ankietowany. Ponad połowa (56%) uważa, że udział w tej misji zwiększa ryzyko ataku islamskich terrorystów na terenie Polski. Nie ma takich obaw 31% pytanych.

Nieco większym poparciem cieszy się projekt wysłania polskich żołnierzy do Afryki w ramach misji pokojowej Unii Europejskiej w Czadzie. Popiera ją 30% badanych, dwukrotnie więcej (60%) pytanych jest przeciw.

Sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 1-4 lutego br. na reprezentatywnej próbie losowej 1137 dorosłych mieszkańców Polski.

d2y36pu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y36pu
Więcej tematów