Trwa ładowanie...

Niegroźny wąż stał się zabójcą. Lasy Państwowe wydały oświadczenie

Lasy Państwowe wydały oświadczenie w sprawie węża Eskulapa, którego sfotografowano ostatnio w Bieszczadach i materiałów, jakie pojawiły się o nim w internecie na różnych portalach. "Krew, przemoc i łzy - to się teraz najlepiej sprzedaje w mediach, jednak pogoń za klikalnym tytułem może przynieść wiele szkody" - piszą leśnicy.

Wąż EskulapaWąż EskulapaŹródło: Lasy Państwowe, fot: Edward Marszałek
d2vznxm
d2vznxm

Wąż Eskulapa na drzewie w Bieszczadach

W środę 9 września Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie udostępniła zdjęcie węża Eskulapa, który wił się po jednym z drzew w Bieszczadach.

"Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. W dodatku jego niejadowitość, sympatyczny wygląd i łatwość oswajania sprawiały, że był przez ludzi szanowany" - napisali leśnicy.

Niegroźny wąż stał się dusicielem

Niestety, po publikacji zdjęć węża Eskulapa w sieci zawrzało. Podchwyciły to różne portale, które nazwały go dusicielem i zaczęły ostrzegać przed tym niegroźnym gatunkiem. Co więcej, informowano, że to Lasy Państwowe apelują o ostrożność, bo w lasach pojawił się wąż dusiciel.

d2vznxm

Lasy Państwowe wydają oświadczenie w sprawie węża Eskulapa. To nie jest zabójca ludzi

W poniedziałek 14 września leśnicy wydali oświadczenie w sprawie węża Eskulapa.

"Na kilku internetowych portalach spotkanie z tym bardzo pożytecznym, niejadowitym, objętym ochroną ścisłą i bardzo rzadkim gatunkiem węża zostało przedstawione jak ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem!" - napisały na Facebooku Lasy Państwowe, zamieszczając jednocześnie zrzuty ekranu z mrożącymi krew w żyłach tytułami.

Jednocześnie leśnicy dodają: "W ten sposób zupełnie niegroźny dla człowieka gatunek może stać się źródłem strachu i obrzydzenia, a w konsekwencji nawet ofiarą, która będzie tępiona przy byle okazji!!!"

Lasy Państwowe podkreślają, że wąż Eskulapa jest gatunkiem niegroźnym dla człowieka. Nie ma zębów jadowych, więc nie kąsa. Żywi się małymi ssakami, takimi jak myszy, natomiast dla ludzi jest niegroźny. Podobne artykuły, jak te, które pojawiły się w sieci w ostatnich dniach, mogą natomiast sprawić, że ten chroniony gatunek będzie zagrożony.

Podział Mazowsza "na rympał"? Zgorzelski: Traktują mieszkańców jak bydło

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vznxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vznxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj