Trwa ładowanie...
d1mojxn

Niedziele handlowe 2019. 22 września to niedziela handlowa? Czy dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Niedziela handlowa w Polsce odbywa się tylko raz w miesiącu. Taki system utrudnia życie wielu zapracowanym osobom, które nie mają czasu zrobić zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem. Ratunkiem dla nich są sklepy nieobjęte zakazem handlu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedziele handlowe 2019. 22 września to niedziela handlowa? Czy dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?
Niedziele handlowe 2019. 22 września to niedziela handlowa? Czy dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę? (iStock.com)
d1mojxn

Niedziela handlowa od stycznia 2019 odbywa się tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. We wszystkie pozostałe obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Wyjątek od tej zasady miał miejsce w kwietniu. Zakupy zrobiliśmy wtedy w ostatnią niedzielę miesiąca oraz 14 kwietnia (na tydzień przed Wielkanocą). Podobna sytuacja będzie miała miejsce w grudniu. Zakaz handlu nie będzie wtedy obowiązywał 15 i 22 grudnia.

Niedziela handlowa we wrześniu odbędzie się za tydzień, 29 września. Otwarte będą wtedy wszystkie supermarkety i galerie handlowe.

Niedziele handlowe 2019. Sklepy nieobjęte zakazem handlu

Niedziela 22 września będzie niedzielą niehandlową. Oznacza to, że wszystkie największe sklepy, w tym Biedronki i sklepy Lidl, będą nieczynne. Najbardziej zapracowani będą mogli zrobić zakupy w nielicznych otwartych placówkach. Zakaz handlu nie obowiązuje:

  • w sklepach osiedlowych, jeśli klientów obsługuje właściciel lokalu
  • na stacjach paliw
  • w kwiaciarniach
  • w sklepach działających na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express)
  • w placówkach pocztowych
  • w aptekach
  • w lokalach gastronomicznych
  • w miejscach rozrywki

Nieprzestrzeganie zapisów ustawy o zakazie handlu w niedziele może wiązać się z bolesnymi konsekwencjami. Inspektor kontrolujący placówkę ma prawo wystawić mandat w wysokości 1-5 tys. zł. Może też przekazać sprawę do sądu, a ten zasądzić nawet 100 tys. zł kary.

d1mojxn

Podziel się opinią

Share

d1mojxn

d1mojxn
Więcej tematów