Trwa ładowanie...

Niedziela handlowa wrzesień 2019. Zakaz handlu w niedzielę 1 sierpnia. Które sklepy będą otwarte?

Czy 1 września będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jutro nie uda nam się zrobić zakupów w supermarketach. Najbliższa niedziela handlowa odbędzie się pod koniec miesiąca.
Share
Niedziela handlowa wrzesień 2019. Kiedy będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę?
Niedziela handlowa wrzesień 2019. Kiedy będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę?Źródło: iStock.com
d4tn0oj

Od marca 2018 roku codzienność wielu Polaków utrudnia zakaz handlu w niedzielę. Od wejścia w życie ustawy wyznaczającej niedziele handlowe i niehandlowe, miewamy problem z zapamiętaniem, kiedy uda nam się zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia.

Zasada wyznaczająca, kiedy wypada niedziela handlowa, jest bardzo prosta. Od stycznia 2019 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. We wszystkie pozostałe niedziele największe supermarkety (np. Biedronka i Lidl) muszą być zamknięte. Dla porównania w 2018 roku zakupy mogliśmy robić w dwie niedziele (pierwszą i ostatnią). W 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w kilka niedziel w roku.

Zasada dotycząca zakazu handlu w niedzielę ma kilka wyjątków. Na przykład w grudniu 2019 niedziela handlowa odbędzie się 3 razy, a nie tylko raz. Zakupy uda nam się zrobić 15, 22 i 29 grudnia. Dwie dodatkowe niedziele handlowe mają związek ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

d4tn0oj

Niedziela handlowa wrzesień 2019. Sklepy otwarte 1 września

Niedziela handlowa we wrześniu odbędzie się dopiero 29 września. 1, 8, 15 oraz 22 września będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę. Na szczęście w tych dniach nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Podstawowe produkty będzie można kupić w nielicznych placówkach czynnych w każdą niedzielę. Na liście takich miejsc znalazły się:

  • sklepy osiedlowe (o ile klientów obsługuje właściciel placówki)
  • sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express)
  • apteki
  • kwiaciarnie
  • stacje paliw
  • lokale gastronomiczne
  • placówki pocztowe
  • miejsca rozrywki

Kara za nieprzestrzeganie zakazu handlu może być bardzo dotkliwa. Inspektor Pracy kontrolujący placówkę może nałożyć mandat w wysokości 1-5 tys. zł. Może też skierować sprawę do sądu, a ten nałożyć karę w wysokości nawet 100 tys. zł.

d4tn0oj

Podziel się opinią

Share
d4tn0oj
d4tn0oj
Więcej tematów