Trwa ładowanie...

"Niech katastrofę badają niezależni eksperci"

Polska Fundacja Katyńska domaga się, by katastrofę rządowego Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, zbadała niezależna, międzynarodowa komisja. List w tej sprawie wystosował do premiera Donalda Tuska prof. dr hab. Jacek Trznadel, przewodniczący rady fundacji. W serwisie prawica.net apeluje o składanie podpisów pod listem.

Share
"Niech katastrofę badają niezależni eksperci"
Źródło: AFP
d36pane

"Ze względu na wyjątkową dla Polski wagę katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem (...) zwracam się do Pana, Panie Premierze, o powołanie niezależnej, Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy" - czytamy w liście Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Jacek Trznadel zwraca w piśmie uwagę, że w katastrofie zginął nie tylko prezydent Lech Kaczyński, ale również osoby kierujące najważniejszymi instytucjami w państwie. W dodatku - czytamy - "miało to miejsce nie w Polsce, lecz na terenie innego państwa".

Zdaniem Trznadla, "wnioski takiej międzynarodowej komisji z udziałem najlepszych światowych ekspertów, miałyby podstawowe znaczenie dla opinii publicznej i dla historii".

d36pane

Niezależne od siebie śledztwa prowadzą prokuratury polska i rosyjska. Jak informował prokurator generalny Andrzej Seremet, "gospodarzem" śledztwa jest rosyjska prokuratura i to w jej dyspozycji są wszelkie dowody rzeczowe. Jak mówił, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która ze strony polskiej prowadzi śledztwo, wystąpiła już do Rosji o wszystkie istotne dowody zabezpieczone przez stronę rosyjską.

Seremet przedstawił zasady, na których opiera się obecnie działanie prokuratur polskiej i rosyjskiej: prokuratura rosyjska jako gospodarz postępowania przesłuchuje, zbiera dowody, bada czarne skrzynki i szczątki samolotu. Według zapewnień rosyjskiego prokuratora generalnego Jurija Czajki, dowody mają być przekazywane stronie polskiej "sukcesywnie". Dopiero kiedy polska prokuratura i komisja badania wypadków lotniczych otrzyma z Rosji szczątki samolotu i czarne skrzynki, przystąpi do własnej analizy.

W katastrofie w Smoleńsku wśród 96 ofiar była Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek, polska historyk, prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej, założycielka Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.

d36pane

Podziel się opinią

Share
d36pane
d36pane
Więcej tematów