Trwa ładowanie...
d45m12m
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nie żyje Zbyszko Siemaszko, legendarny fotograf Warszawy

Artysta fotografik Zbyszko Siemaszko, legendarny autor fotografii Warszawy, zmarł w Zalesiu Górnym w wieku 89 lat - poinformował Bartłomiej Kuczyński z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Zbyszko Siemaszko, legendarny fotograf Warszawy
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d45m12m

Siemaszko dokumentował odbudowę tak ważnych dla stolicy miejsc jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto. Ukazywał proces tworzenia "nowej Warszawy" - osiedla Muranów, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej czy Ściany Wschodniej.

Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika "Stolica" (obecnie wydawanego jako miesięcznik). "Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako Mistrz warszawskiej fotografii, wydobywania tego, co jest w mieście najciekawsze i najpiękniejsze" - napisała redakcja "Stolicy" na swojej stronie internetowej.

"Pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej" - z tego słynął Siemaszko, podkreślano w 2014 roku, gdy ukazał się album "Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego". Spośród 6 tys. zdjęć Siemaszki przechowywanych w NAC, do publikacji tej wybrano około dwustu, prezentujących Warszawę z lat 50., 60. i 70.

d45m12m

"Znajdujemy tu ikoniczne już fotografie przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej Ściany Wschodniej. Zdjęcia z placem Zamkowym, jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności" - informowali wydawcy albumu.

"Razem z Siemaszką, reportażystą, który przez lata pracował na zlecenie tygodnika 'Stolica', przyjrzymy się przechodniom i ludziom zaobserwowanym podczas codziennych czynności. Poznamy kierowcę autobusu linii 132, przyjrzymy się mobilnej pomocy drogowej z lat 50., zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla" - opisywał NAC. Za koncepcję albumu odpowiadał Bartłomiej Kuczyński, kierownik Oddziału Udostępniania Zasobu w NAC.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak, mówiąc w 2014 r. o Siemaszce, zauważył: - Jego prace mają bardzo głębokie treści reporterskie, bazujące na doskonałej znajomości Warszawy.

Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie. Wychował się w rodzinie fotografów. Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny w centrum Wilna, w swoim atelier Leonard Siemaszko wykonywał portrety m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego.

W czasie wojny Siemaszko wstąpił - wraz z braćmi i ojcem - w szeregi Armii Krajowej i przyjął pseudonim "Swojak". Dokumentował codzienne życie partyzantów. W latach 50. pracował dla Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie. Przygotowywał fotograficzną dokumentację obiektów zabytkowych.

d45m12m

Podziel się opinią

Share

d45m12m

d45m12m
Więcej tematów