ycipk-4isb9w
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nie żyje Shirley Temple

Amerykańska aktorka Shirley Temple, najsłynniejsza dziecięca gwiazda w historii kina, zmarła w Kalifornii w wieku 85 lat - poinformowała rzeczniczka jej rodziny. Temple była znana m.in. z ról w filmach "Mały pułkownik", "Heidi", "Mała księżniczka".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Shirley Temple
Shirley Temple (PAP/EPA, Fot: LFI/Janet Gough)
ycipk-4isb9w

W wieku zaledwie sześciu lat została laureatką Oscara, którego przyznano jej "za wspaniały wkład w rozwój kina".

Aktorski talent, złote loki i rozbrajający uśmiech - tym podbiła publiczność. - W świętego Mikołaja przestałam wierzyć jako sześciolatka. Po tym jak mama zabrała mnie do sklepu. Był tam Święty Mikołaj, który... poprosił mnie o autograf - wspominała po latach.

Urodziła się 23 kwietnia 1928 r. w Santa Monica w Kalifornii. Występy w filmach rozpoczęła jako czterolatka. W 1932 r. zagrała m.in. w wyreżyserowanej przez Charlesa Lamonta komedii "The Pie-Covered Wagon". Następnie można ją było zobaczyć w: "Zmianie serc" w reż. Johna G. Blystone'a (1934), "Małej pannie Marker" Alexandra Halla (1934) i "Tajemnicy małej Shirley" ("Baby Take a Bow", 1934) Harry'ego Lachmana.

ycipk-4isb9w

W 1935 r. premierę miał "Mały pułkownik" (reż. David Butler), jeden z najbardziej znanych filmów z udziałem Temple. Kolejne ważne tytuły w jej dorobku to m.in.: "Mały buntownik" (1935, reż. David Butler), "Heidi" (1937, reż. Allan Dwan), "Mała Miss Broadway" (1938, reż. Irving Cummings), "Mała księżniczka" (1939, reż. Walter Lang), "I'll Be Seeing You" (1944, reż. William Dieterle) oraz wyreżyserowany przez Johna Forda western "Fort Apaczów" z 1948 r., w którym wystąpiła razem z Johnem Waynem i Henrym Fondą.

W filmach Temple grała do końca lat 40. Po zakończeniu aktorskiej kariery zaangażowała się m.in. w politykę (po stronie Partii Republikańskiej). Była ambasadorem USA w Ghanie i Czechosłowacji.

Dwa razy stawała na ślubnym kobiercu, urodziła troje dzieci. W 1945 roku, w wieku 17 lat, wyszła za mąż za starszego o siedem lat amerykańskiego aktora Johna Agara, z którym zagrała następnie w "Forcie Apaczów". Małżeństwo z Agarem zakończyło się rozwodem po czterech latach, w 1949 roku. Rok później Temple poślubiła biznesmena Charlesa Blacka. Jedna z córek Temple, Lori Black, jest muzykiem; grała na gitarze basowej w zespole The Melvins.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4isb9w

ycipk-4isb9w
ycipk-4isb9w