ŚwiatNie żyje Shirley Temple

Nie żyje Shirley Temple

Amerykańska aktorka Shirley Temple, najsłynniejsza dziecięca gwiazda w historii kina, zmarła w Kalifornii w wieku 85 lat - poinformowała rzeczniczka jej rodziny. Temple była znana m.in. z ról w filmach "Mały pułkownik", "Heidi", "Mała księżniczka".

Nie żyje Shirley Temple
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | LFI/Janet Gough

11.02.2014 | aktual.: 11.02.2014 14:28

W wieku zaledwie sześciu lat została laureatką Oscara, którego przyznano jej "za wspaniały wkład w rozwój kina".

Aktorski talent, złote loki i rozbrajający uśmiech - tym podbiła publiczność. - W świętego Mikołaja przestałam wierzyć jako sześciolatka. Po tym jak mama zabrała mnie do sklepu. Był tam Święty Mikołaj, który... poprosił mnie o autograf - wspominała po latach.

Urodziła się 23 kwietnia 1928 r. w Santa Monica w Kalifornii. Występy w filmach rozpoczęła jako czterolatka. W 1932 r. zagrała m.in. w wyreżyserowanej przez Charlesa Lamonta komedii "The Pie-Covered Wagon". Następnie można ją było zobaczyć w: "Zmianie serc" w reż. Johna G. Blystone'a (1934), "Małej pannie Marker" Alexandra Halla (1934) i "Tajemnicy małej Shirley" ("Baby Take a Bow", 1934) Harry'ego Lachmana.

W 1935 r. premierę miał "Mały pułkownik" (reż. David Butler), jeden z najbardziej znanych filmów z udziałem Temple. Kolejne ważne tytuły w jej dorobku to m.in.: "Mały buntownik" (1935, reż. David Butler), "Heidi" (1937, reż. Allan Dwan), "Mała Miss Broadway" (1938, reż. Irving Cummings), "Mała księżniczka" (1939, reż. Walter Lang)
, "I'll Be Seeing You" (1944, reż. William Dieterle) oraz wyreżyserowany przez Johna Forda western "Fort Apaczów" z 1948 r., w którym wystąpiła razem z Johnem Waynem i Henrym Fondą.

W filmach Temple grała do końca lat 40. Po zakończeniu aktorskiej kariery zaangażowała się m.in. w politykę (po stronie Partii Republikańskiej). Była ambasadorem USA w Ghanie i Czechosłowacji.

Dwa razy stawała na ślubnym kobiercu, urodziła troje dzieci. W 1945 roku, w wieku 17 lat, wyszła za mąż za starszego o siedem lat amerykańskiego aktora Johna Agara, z którym zagrała następnie w "Forcie Apaczów". Małżeństwo z Agarem zakończyło się rozwodem po czterech latach, w 1949 roku. Rok później Temple poślubiła biznesmena Charlesa Blacka. Jedna z córek Temple, Lori Black, jest muzykiem; grała na gitarze basowej w zespole The Melvins.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)