ŚwiatNie żyje prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow

Nie żyje prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow

• Isłam Karimow w sobotę 27 sierpnia doznał udaru mózgu

• Karimow sprawował autorytarną władzę od ponad ćwierćwiecza

• Pogrzeb ma się odbyć w sobotę

Nie żyje prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow
Źródło zdjęć: © PAP | MAXIM SHEMETOV/POOL

02.09.2016 | aktual.: 07.09.2016 15:17

Zmarł prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow, który 27 sierpnia doznał udaru mózgu - poinformowano w piątek oficjalnie. Informację potwierdziła na Instagramie jego córka Lola Karimowa-Tilljajewa. W sobotę zostanie pochowany w rodzinnej Samarkandzie - podała TV.

We wspólnym komunikacie rządu i parlamentu podkreślono, że Karimow, którego nazwano "prawdziwie wielkim", zostanie pochowany w obrządku muzułmańskim. Na czele komisji przygotowującej uroczystości pogrzebowe stanął premier Szawkat Mirzijojew.

Komunikat o śmierci głowy państwa odczytał prezenter państwowej telewizji; podała ją także oficjalna agencja prasowa UzA.

Nieoficjalnie o śmierci Karimowa wiadomo było już wcześniej w piątek ze źródeł dyplomatycznych w różnych krajach, a niektórzy przywódcy nadesłali nawet do Taszkentu kondolencje. Opozycyjna strona internetowa Fergana.ru w czwartek wieczorem informowała o intensywnych przygotowaniach do uroczystości pogrzebowych w Samarkandzie. Władze potwierdziły, że w sobotę tamtejsze lotnisko będzie wyłączone z ruchu, co odebrano jako sygnał, że port lotniczy przygotowuje się do przyjęcia oficjalnych delegacji.

Isłam Karimow przeszedł w czasach radzieckich wszystkie szczeble władzy partyjnej - był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR; był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku.

Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 roku. Jego autorytarne rządy wywoływały krytykę Zachodu. Informacje o ciężkim stanie Karimowa po udarze zrodziły spekulacje na temat ewentualnego następcy przywódcy tego ważnego, liczącego 32 mln mieszkańców, środkowoazjatyckiego kraju. Eksperci za najbardziej prawdopodobnych kandydatów uważają obecnie premiera Szawkata Mirzijojewa i wicepremiera Rustama Azimowa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)