Trwa ładowanie...
batalion
29-11-2016 10:55

Nie żyje Henryk Kończykowski ps. Halicz

• Zmarł Henryk Kończykowski, ps. Halicz
• Ostatni żołnierz batalionu AK "Zośka" odszedł w wieku 92 lat w Milanówku

Nie żyje Henryk Kończykowski ps. HaliczŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
dtg8bzp
dtg8bzp

O śmierci bohatera Powstania Warszawskiego poinformowała na Facebooku Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".

Urodził się w 1924 r. w Warszawie jako syn Stanisława Kończykowskiego, profesora Politechniki Warszawskiej i Heleny z domu Trautsolt. Był uczniem Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz tajnej Szkoły Wawelbegra.

W czasie wojny był plutonowym Armii Krajowej, żołnierzem 4. drużyny III plutonu Felek 2. kompanii Rudy batalionu "Zośka", do którego trafił jesienią 1943 r. Wiosną 1944 r. aresztowany wraz z kolegą z batalionu, Włodzimierzem Steyerem ps. Grom, za kolportaż tajnej prasy i osadzony w więzieniu w Grodzisku Mazowieckim, skąd wkrótce uciekł.

Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Przeszedł cały szlak bojowy batalionu, od Woli przez Stare Miasto do Czerniakowa. Uczestniczył w wyzwalaniu Żydów z z Gęsiówki na Woli. Został ranny na Starówce, aby później wraz z kolegami kanałami przedostać się do Śródmieścia. Po upadku Powstania trafił do obozu w Pruszkowie, skąd uciekł do rodziny w Podkowie Leśnej. W 1945 r. został aresztowany przez NKWD, ale po kilku tygodniach uciekł z aresztu i udał się do Łodzi. Tam, w 1946 r. podjął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej. Jednocześnie działał w drugiej konspiracji, za co tropił go Urząd Bezpieczeństwa.

dtg8bzp

W 1950 r. został aresztowany przez UB i skazany na 15 lat pozbawienia wolności, po tym, jak oskarżono go o próbę obalenia siłą ustroju Polski Ludowej oraz o zabójstwo Kazimierza Jackowskiego. Na karę 8 lat skazana została także jego żona.

Z więzienia wyszedł w 1953 r., po czym dokończył studia na Politechnice Warszawskiej. W 1993 r. został zrehabilitowany przez sąd w Warszawie. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych.

Na podstawie wspomnień i historii bohatera powstały dwie książki: "Halicz. Na podstawie wspomnień Henryka Kończykowskiego” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz "Zośkowiec"Jarosława Wróblewskiego.

Magdalena Wojnarowska

dtg8bzp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtg8bzp
Więcej tematów