WP

Nie żyje abp. Szczepan Wesoły. Był wieloletnim duszpasterzem Polonii

Zmarł abp. Szczepan Wesoły. Odszedł w wieku 91 lat. Przez wiele lat był duszpasterzem Polonii. O jego śmierci poinformowała polska parafia w Wiecznym Mieście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł arcybiskup Szczepan Wesoły
Zmarł arcybiskup Szczepan Wesoły (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
WP

Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. Kiedy wybuchła druga wojna światowa, jako nastolatek został przymusowo zaciągnięty do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni. Walczył w Algierii i we Włoszech jako telegrafista w oddziałach łączności.

Nie żyje arcybiskup Szczepan Wesoły

Kiedy wojna sie zakończyła zaczął kształcenie w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1956 roku przyjął święcenie kapłańskie i został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech. W latach 1962-1965 kierował Sekcją Słowiańską biura prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II.

WP

W 1967 został kierownikiem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie. Rok później, 11 grudnia 1968 roku w prywatnej kaplicy prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymał sakrę biskupią.

Do 1980 wspomagał Władysława Rubina, delegata Prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji, później do 2003 roku sam pełnił funkcję delegata. Odpowiadał za koordynację duszpasterstwa emigracyjnego. Po spełnieniu tej posługi, przeszdł na emeryturę, jednak pozostając w Rzymie.

WP

5 maja bieżącego roku Arcybiskup Wesołu otrzymał od Andrzeja Dudy Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich"

Masz pożegnalna odbędzie się w Katowicach.

Źródło: niezależna.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP