Trwa ładowanie...
d2z2yxg

"Nie potrzebujemy tak skomplikowanej konstytucji"

Konserwatywny niemiecki tygodnik "Welt am
Sonntag" skrytykował w niedzielę konstytucję europejską jako zbyt
skomplikowaną i wezwał do dyskusji o demokratyzacji instytucji
europejskich.

d2z2yxg
d2z2yxg

Konstytucja USA obejmuje siedem artykułów. Można ją wydrukować na dziesięciu stronach. Każde dziecko w szkole może - i ma obowiązek - ją przeczytać. Ta konstytucja przetrwała 200 lat - czytamy w komentarzu zamieszczonym na łamach tygodnika. Natomiast Traktat Konstytucyjny UE obejmuje ponad 250 stron i już jego preambuła jest nie do przeczytania - twierdzi autor komentarza.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapomnieć o tej konstytucji i pomyśleć na nowo o podziale kompetencji w Europie oraz o reformie parlamentu - uważa komentator. Jego zdaniem, Europa "ma czas" i nie stanie się niezdolna do rządzenia, jeżeli proces ratyfikacji konstytucji zakończy się fiaskiem. Do 2009 roku i tak obowiązuje traktat nicejski. Nie jest on co prawda idealny, jednak Unia nie przewiduje w najbliższym czasie żadnych wielkich reform - ocenił. Zdaniem komentatora, ściślejsza integracja Unii utrudni integrację przyjętych w maju dziesięciu nowych krajów oraz przyjęcie w przyszłości Bułgarii, Rumunii i Chorwacji.

Przyjęcie konstytucji nie jest najlepszym wyjściem; jeżeli jednak proces ratyfikacji zakończy się we wszystkich 25 krajach powodzeniem, to Europa może żyć z takim rozwiązaniem. Aby zwiększyć akceptację dla europejskich instytucji, Unia musi jednak zdemokratyzować się. Do najpilniejszych zadań należy zmiana ordynacji do Parlamentu Europejskiego z proporcjonalnego na większościowy, który uniemożliwi kandydowanie wysłużonym partyjnym weteranom i demagogom - pisze gazeta.

d2z2yxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2yxg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj