Nie ma już poboru do wojska - banki nie wierzą
Choć od dwóch tygodni obowiązuje ustawa, na mocy której wszyscy poborowi z automatu stają są rezerwistami, to pracodawcy i banki wciąż wymagają wpisu w książeczce wojskowej o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Na szczęście pieczątkę od ręki można uzyskać w wojskowych komendach uzupełnień.
Automatyczne przeniesienie do rezerwy mężczyzn, którzy mają orzeczoną zdolność do służby wojskowej, następuje na mocy tzw. średniej nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony ojczyzny. Nowela weszła w życie 11 lutego. Jak się jednak okazuje, pracodawcy i banki wciąż nie dowierzają, że poboru nie będzie i żądają dowodu w postaci wpisu w książeczce wojskowej, podczas rozpatrywania podania o pracę czy wniosku kredytowego. – Wielu pracodawców nie słyszało o tych zmianach, z kolei przepisy bankowe nie nadążają za dynamiką zmian w wojsku – tłumaczy mjr Sławomir Dembicki, szef działu poboru WKU Warszawa-Praga Południe.
Na żądanie zainteresowanych, WKU ma obowiązek poświadczyć o przeniesieniu do rezerwy. Jak duże jest zainteresowanie uzyskaniem wpisu w książeczce wojskowej? - Tygodniowo po wpis zgłasza się około 100 osób. Nie ma tłoku, dajemy sobie radę – zapewnia mjr Cezary Pędzik z WKU Warszawa-Praga Południe. - Myśleliśmy, że odzew będzie większy, zwłaszcza, że nagłośniliśmy sprawę w mediach regionalnych, wysłaliśmy też informacje do powiatowych urzędów pracy z prośbą o zamieszczenie ich na tablicach ogłoszeń. Nie ma kolejek, codziennie przychodzi 20-30 poborowych – dodaje Andrzej Mech z WKU Warszawa-Ochota.
Wiele banków w związku ze zmianami w prawie wychodzi naprzeciw klientom w wieku poborowym. Rozpatrując wniosek kredytowy nie bierze już pod uwagę stosunku do służby wojskowej m.in. PKO BP, BZ WBK, mBank i Kredyt Bank. - Zmiana we wnioskach kredytowych nastąpi jeszcze w tym miesiącu, wraz ze zmianami systemowymi – zapowiada Ewa Krawczyk z Kredyt Banku. - Mężczyzny, który ukończył 24. rok życia, nie pytamy już o stosunek do służby wojskowej, kiedy stara się o kredyt hipoteczny. Przy kredycie gotówkowym w ogóle nie ma takiego wymogu – zapewnia Paweł Florkiewicz z Santandera.
W Pekao S.A. wymóg o uregulowanym stosunku do służby wojskowej ciągle istnieje, ale zespoły prawne już pracują nad zmianą polityki kredytowej. - Jesteśmy na etapie analizy stanu faktycznego. Na dzień dzisiejszy wciąż trzeba przynieść zaświadczenie do banku. Od dawna jednak, nawet jeśli ktoś ma nieuregulowany stosunek do służby wojskowej, nie zamyka mu to drzwi do uzyskania kredytu – mówi Tomasz Bogusławski z Pekao S.A.
Wpis w książeczce wojskowej wciąż będzie potrzebny przy staraniu się o pracę w służbach mundurowych: policji, straży miejskiej, straży granicznej, służbach celnych czy służbie więziennej. – Przy przyjęciu do pracy w policji istnieje ustawowy wymóg o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Osoby, które starają się o przyjęcie do nas muszą mieć w książeczce wpis o przeniesieniu do rezerwy bez odbycia służby. To jest dla nas wystarczające – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy stołecznej policji.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska