Nawrocki przypisał sobie sukces? "O zmianę zabiegały rządy"
Karol Nawrocki zasugerował, że to podczas swojej wizyty w USA przekonał administrację Donalda Trumpa do wycofania się z regulacji dot. AI. "To była wielka ofensywa dyplomatyczna. Ja byłbym ostrożny w próbach przypisywania sobie sukcesu w takiej sytuacji czy choćby sprawianiu wrażenia, że rozmowa w tej sprawie miała tu akurat znaczenie" - zauważa korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.
Co musisz wiedzieć?
- Ministerstwo handlu USA zniosło ograniczenia na eksport chipów stosowanych w AI do większości krajów, także dla Polski.
- Karol Nawrocki zasugerował, że to m.in. on przekonał administrację Donalda Trumpa do takiego kroku.
- "O zmianę decyzji zabiegały rządy ponad 100 państw, w tym Polski. To była wielka ofensywa dyplomatyczna. Ja byłbym ostrożny w próbach przypisywania sobie sukcesu" - zauważa dziennikarz Paweł Żuchowski.
Karol Nawrocki na portalu X przekonywał, że to dzięki jego działaniom podczas wizyty w USA kraj ten wycofał się z jednej z decyzji dotyczącej czipów stosowanych przy sztucznej inteligencji.
"Krytyczna decyzja Departamentu Handlu USA. Podczas mojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie nalegałem na wysokich rangą urzędników Białego Domu i liderów Kongresu, aby cofnęli regulacje prezydenta Bidena dotyczące AI. Dziękuję Donaldowi Trumpowi za pomoc w przywróceniu zaufania w stosunkach USA-Polska. Kluczowy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności sojuszniczej i roli Polski w gospodarce opartej na AI" - napisał Nawrocki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nawrocki skłamał." Będzie pozew?
Szef sztabu Nawrockiego Paweł Szefernaker chwalił się, że to "polityczny sukces" wizyty kandydata PiS w USA.
Nawrocki minął się z prawdą? "To była wielka ofensywa dyplomatyczna"
Dziennikarz RMF FM Paweł Żuchowski wskazuje, że Nawrocki mija się jednak z prawdą.
"Decyzja dotyczy większości państw świata. O zmianę decyzji zabiegały rządy ponad 100 państw, w tym Polski. To była wielka ofensywa dyplomatyczna. Ja byłbym ostrożny w próbach przypisywania sobie sukcesu w takiej sytuacji czy choćby sprawianiu wrażenia, że rozmowa w tej sprawie miała tu akurat znaczenie. O możliwym zniesieniu restrykcji mówiło się jeszcze przed pana wizytą w Białym Domu" - napisał na portalu X.
"Ministerstwo handlu USA ogłosiło, że wycofuje restrykcje na eksport zaawansowanych chipów stosowanych w systemach AI do większości państw świata. Decyzję podjęto na dwa dni przed planowanym wejściem w życie nowych zasad ograniczających eksport półprzewodników do ponad 100 krajów świata. Co więcej w oświadczeniu napisano, że 'nowe wymogi stłumiłyby amerykańską innowacyjność' a także 'podważyłyby stosunki dyplomatyczne USA z dziesiątkami krajów' i wskazano, że to błąd poprzedniej administracji. 'Odrzucamy próbę administracji Bidena narzucenia Amerykanom własnej źle pomyślanej i kontrproduktywnej polityki AI' podkreślono" - opisuje Żuchowski.
Administracja Trumpa już wcześniej zapowiadała, że może wycofać się z regulacji Bidena. Agencja Reutera o takim kroku informowała pod koniec kwietnia, czyli przed wizytą Karola Nawrockiego w USA.
Czytaj więcej: