Naukowcy: w Madrycie znaleziono szczątki Miguela de Cervantesa
W krypcie kościoła w Madrycie znaleziono szczątki autora jednego z arcydzieł literatury światowej "Don Kichota" Miguela de Cervantesa, który zmarł w 1616 roku - poinformował szef zespołu badawczego Francisco Etxebarria.
Na razie nie przeprowadzono jednak badań genetycznych szczątków. Znalezione fragmenty mogłyby być porównane jedynie ze szczątkami siostry ojca pisarza, które znajdują się we wspólnym grobie w klasztorze w Alcala de Henares, rodzinnym mieście Cervantesa.
- Po analizie wszystkich danych (...) można uznać, że wśród znalezionych fragmentów są szczątki Cervantesa - powiedział Etxebarria na konferencji prasowej.
Naukowcy doszli do takiego wniosku po analizie wskazówek zawartych w dokumentach dotyczących autora "Don Kichota", które porównano z wynikami badań antropologicznych i archeologicznych. - Na tym etapie nie ma potwierdzenia genetycznego - oświadczył archeolog Almudena Garcia-Rubio.
Etxeberria powiedział, że badacze są przekonani, że "wśród tych fragmentów jest coś, co należało do Cervantesa".
Obok szczątków pisarza znajdowały się przedmioty i fragmenty odzieży. Ustalono, że pochodzą one z XVII wieku - wyjaśnia agencja EFE.
Według hiszpańskich mediów znaleziono też szczątki żony pisarza Cataliny de Salazar, a także co najmniej 10 dorosłych osób i pięciorga dzieci. W historycznych dokumentach była mowa właśnie o 17 osobach pierwotnie pochowanych w tym kościele.
Poszukiwania szczątków pisarza
Poszukiwania szczątków w historycznej dzielnicy Madrytu rozpoczęły się w ubiegłym roku. W styczniu archeolodzy poinformowali, że znaleźli fragmenty trumny z metalowymi inicjałami "M.C." oraz kości co najmniej 10 osób, w tym dzieci. Nie wiadomo było, czy wśród szczątków są te należące do pisarza.
W styczniu Etxebarria mówił, że w identyfikacji kości pisarza zmarłego w wieku 69 lat mają pomóc dodatkowe wskazówki - np. ze znanych prywatnych notatek Cervantesa wynika, że wkrótce przed śmiercią miał on tylko sześć zębów.
Naukowcy byli też przekonani, że zasadniczą rolę w identyfikacji kości odegra wiedza o ranach odniesionych przez Cervantesa w okresie służby w hiszpańskim regimencie stacjonującym w Neapolu.
W wieku 24 lat Cervates w trakcie bitwy morskiej pod Lepanto w 1571 r. został na pokładzie hiszpańskiego okrętu La Marquesa dwukrotnie postrzelony przez Turków z muszkietu w pierś, zaś trzecia kula strzaskała jego lewą rękę, która pozostała nieruchoma do końca życia.
Śmierć i pochówek
Cervantes, który urodził się w 1547 r. w mieście uniwersyteckim Alcala de Henares, pod Madrytem, ostatnie lata życia spędził w dzielnicy w centrum hiszpańskiej stolicy, która obecnie nazywana jest Barrio de las Letras (Dzielnica Literatów). Nazwę taką nadano jej w hołdzie znanym mieszkańcom - oprócz Cervantesa żyli tam też m.in. wielcy hiszpańscy pisarze Lope de Vega, Francisco de Quevedo czy Luis de Gongora.
- W XVII wieku dzielnicę zamieszkiwało wielu ludzi sztuki, żyli i spotykali się tam autorzy wszystkich gatunków literackich - powiedział historyk Fernando de Prado.
Cervantes zmarł w Madrycie 23 kwietnia 1616 roku (niektóre źródła wspominają o 22 kwietnia jako o faktycznej dacie śmierci, dzień później miał on być jedynie pochowany), 12 lat po opublikowaniu pierwszej części "Don Kichota". Trumnę z jego ciałem umieszczono na terenie klasztoru trynitarzy bosych, znajdującego się przy ulicy Lope de Vegi w Dzielnicy Literatów.
Dokładne miejsce, w którym znajdowały się szczątki pisarza nie było jednak znane, gdyż zostały one przeniesione wraz z kryptą podczas rozbudowy kościoła trynitarzy w latach 1698-1730.
Według EFE prace poszukiwawcze kosztowały 124 tys. euro.