ŚwiatNaukowcy: w Madrycie znaleziono szczątki Miguela de Cervantesa

Naukowcy: w Madrycie znaleziono szczątki Miguela de Cervantesa

W krypcie kościoła w Madrycie znaleziono szczątki autora jednego z arcydzieł literatury światowej "Don Kichota" Miguela de Cervantesa, który zmarł w 1616 roku - poinformował szef zespołu badawczego Francisco Etxebarria.

Naukowcy: w Madrycie znaleziono szczątki Miguela de Cervantesa
Źródło zdjęć: © PAP | World Illustrated/Photoshot

Na razie nie przeprowadzono jednak badań genetycznych szczątków. Znalezione fragmenty mogłyby być porównane jedynie ze szczątkami siostry ojca pisarza, które znajdują się we wspólnym grobie w klasztorze w Alcala de Henares, rodzinnym mieście Cervantesa.

- Po analizie wszystkich danych (...) można uznać, że wśród znalezionych fragmentów są szczątki Cervantesa - powiedział Etxebarria na konferencji prasowej.

Naukowcy doszli do takiego wniosku po analizie wskazówek zawartych w dokumentach dotyczących autora "Don Kichota", które porównano z wynikami badań antropologicznych i archeologicznych. - Na tym etapie nie ma potwierdzenia genetycznego - oświadczył archeolog Almudena Garcia-Rubio.

Etxeberria powiedział, że badacze są przekonani, że "wśród tych fragmentów jest coś, co należało do Cervantesa".

Obok szczątków pisarza znajdowały się przedmioty i fragmenty odzieży. Ustalono, że pochodzą one z XVII wieku - wyjaśnia agencja EFE.

Według hiszpańskich mediów znaleziono też szczątki żony pisarza Cataliny de Salazar, a także co najmniej 10 dorosłych osób i pięciorga dzieci. W historycznych dokumentach była mowa właśnie o 17 osobach pierwotnie pochowanych w tym kościele.

Poszukiwania szczątków pisarza

Poszukiwania szczątków w historycznej dzielnicy Madrytu rozpoczęły się w ubiegłym roku. W styczniu archeolodzy poinformowali, że znaleźli fragmenty trumny z metalowymi inicjałami "M.C." oraz kości co najmniej 10 osób, w tym dzieci. Nie wiadomo było, czy wśród szczątków są te należące do pisarza.

W styczniu Etxebarria mówił, że w identyfikacji kości pisarza zmarłego w wieku 69 lat mają pomóc dodatkowe wskazówki - np. ze znanych prywatnych notatek Cervantesa wynika, że wkrótce przed śmiercią miał on tylko sześć zębów.

Naukowcy byli też przekonani, że zasadniczą rolę w identyfikacji kości odegra wiedza o ranach odniesionych przez Cervantesa w okresie służby w hiszpańskim regimencie stacjonującym w Neapolu.

W wieku 24 lat Cervates w trakcie bitwy morskiej pod Lepanto w 1571 r. został na pokładzie hiszpańskiego okrętu La Marquesa dwukrotnie postrzelony przez Turków z muszkietu w pierś, zaś trzecia kula strzaskała jego lewą rękę, która pozostała nieruchoma do końca życia.

Śmierć i pochówek

Cervantes, który urodził się w 1547 r. w mieście uniwersyteckim Alcala de Henares, pod Madrytem, ostatnie lata życia spędził w dzielnicy w centrum hiszpańskiej stolicy, która obecnie nazywana jest Barrio de las Letras (Dzielnica Literatów). Nazwę taką nadano jej w hołdzie znanym mieszkańcom - oprócz Cervantesa żyli tam też m.in. wielcy hiszpańscy pisarze Lope de Vega, Francisco de Quevedo czy Luis de Gongora.

- W XVII wieku dzielnicę zamieszkiwało wielu ludzi sztuki, żyli i spotykali się tam autorzy wszystkich gatunków literackich - powiedział historyk Fernando de Prado.

Cervantes zmarł w Madrycie 23 kwietnia 1616 roku (niektóre źródła wspominają o 22 kwietnia jako o faktycznej dacie śmierci, dzień później miał on być jedynie pochowany), 12 lat po opublikowaniu pierwszej części "Don Kichota". Trumnę z jego ciałem umieszczono na terenie klasztoru trynitarzy bosych, znajdującego się przy ulicy Lope de Vegi w Dzielnicy Literatów.

Dokładne miejsce, w którym znajdowały się szczątki pisarza nie było jednak znane, gdyż zostały one przeniesione wraz z kryptą podczas rozbudowy kościoła trynitarzy w latach 1698-1730.

Według EFE prace poszukiwawcze kosztowały 124 tys. euro.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)