Naukowcy radzą rządowi, jak oceniać dorobek naukowy
Rozpoczął pracę zespół zajmujący się opracowaniem procedury i kryteriów oceny dorobku naukowego - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Dziedzik.
Chodzi o opracowanie kryteriów przyznawania statusu samodzielnego pracownika naukowego. Obecnie do tego potrzebna jest habilitacja, jednak ministerstwo chce ją zlikwidować. Ma to przyspieszyć karierę naukową w Polsce i dostosować jej przebieg do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.
Jest to kolejny etap prac nad przygotowaniem założeń reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Zespół ma wypracować zróżnicowane dla trzech grup nauk kryteria oceny dorobku naukowego - wyjaśniła Dziedzik. Ma to służyć podniesieniu jakości pracy badawczej i dydaktycznej, a także przyspieszeniu procedury uzyskiwania statusu samodzielnego pracownika naukowego - dodała.
Inne kryteria mają obowiązywać dla nauk humanistyczno-społecznych, ścisłych i inżynierskich oraz nauk o życiu i o Ziemi.
W skład zespołu, któremu przewodniczy minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, wchodzą profesorowie, zajmujący się naukami z jednej z każdej z tych trzech grup. W grupie ds. nauk humanistyczno-społecznych pracują: podsekretarz stanu w MNiSW Grażyna Prawelska-Skrzypek, Jerzy Brzeziński, Karol Modzelewski, Edmund Wnuk-Lipiński, Piotr Kruszyński, Hanna Marcinkowska. Kryteria dla nauk ścisłych i inżynierskich opracowują: sekretarz stanu w MNiSW Maria Elżbieta Orłowska, Andrzej Jajszczyk, Mirosław Miller, Jerzy Turyn, Marek Ścieżko, Karol Życzkowski. W grupie ds. nauk o życiu i nauk o Ziemi pracują: podsekretarz stanu w MNiSW Jerzy Duszyński, Zofia Szwejkowska-Kulińska, Leszek Ciunik, Zbigniew Gaciong, Krzysztof Jaworowski, Maciej Gliwicz.
Zespół zakończy prace prawdopodobnie do połowy czerwca.